Чордаш: За повратак Хрвата у Српску девет милиона

Комисија за избјеглице БиХ издвојила је за помоћ Хрватима у периоду 2007. – 2010. године 25,6 милиона КМ, од чега је у протекле три године за повратак Хрвата у Републику Српску усмјерено близу девет милиона КМ, истакнуто је на данашњем састанку министра за избјеглице и расељена лица РС Давора Чордаша са замјеником министра за људска […]

уторак, октобар 25, 2011 / 20:41

Комисија за избјеглице БиХ издвојила је за помоћ Хрватима у периоду 2007. – 2010. године 25,6 милиона КМ, од чега је у протекле три године за повратак Хрвата у Републику Српску усмјерено близу девет милиона КМ, истакнуто је на данашњем састанку министра за избјеглице и расељена лица РС Давора Чордаша са замјеником министра за људска права и избјеглице БиХ Славком Марином.

Марин, који је и предсједник Комисије за избјеглице БиХ, разговарао је са Чордашом, који је члан Комисије, о досадашњој помоћи и улагањима у пројекте обнове и одрживог повратка, са посебним освртом на помоћ Хрватима у РС.

Саговорници су констатовали да је Комисија за избјеглице БиХ за помоћ Хрватима од скоро девет милиона КМ за индивидуални повратак издвојила 5,2 милиона, за социјалну инфраструктуру и вјерске објекте 1,8 милиона, док су два милиона издвојена за електрификацију и комуналну инфраструктуру, саопштено је из Министарства за избјеглице и расељена лица РС.

Пројекти су имплементирани у свим општинама РС у којима су регистровани захтјеви Хрвата за повратком и обновом и то: Бањалука 355.000 КМ, Брод 1,1 милион КМ, Дервента 1,1 милион КМ, Модрича 1,3 милиона КМ, Добој 350.000 КМ, Градишка 60.000 КМ, Котор Варош 600.000 КМ, Шамац 730.000 КМ, Теслић 530.000 КМ, Вукосавље 560.000 КМ, а још преко два милиона КМ распоређено је у остале општине РС у којима је забиљежен повратак Хрвата.

Министар Чордаш упознао је Марина о активностима Министарства за избјеглице и расељена лица РС, те нагласио да је у посљедње четири године Влада РС путем ресорног министарства за повратак Хрвата уложила непуна три милиона КМ, од чега по милион у обнову стамбених објеката и инфраструктуру, те око 900.000 за обнову вјерских објеката и одрживи повратак.

Ове године Министарство је издвојило више од милион КМ за пројекте одрживог повратка, од чега је за одрживи повратак Хрвата издвојено 400.000 КМ за пројекте који су реализовани, док су неки пројекти још у току и биће завршени у наредном периоду.

Саговорници су се сагласили да, осим Владе РС и Комисије за избјеглице БиХ, помоћ Хрватима једино стиже од Владе Хрватске, која у континуитету годинама помаже Хрватима у БиХ.

Помињући потешкоће које су довеле до застоја у испоруци грађевинског материјала Хрватима у БиХ, Марин је упознао министра о позитивном исходу разговора са представницима Хрватске, гдје је договорено усклађивање процедура између Хрватске и БиХ, те се очекује наставак испоруке материјала за пројекте који су раније одобрени.

Сумирајући постигнуте резултате, саговорници су најавили да ће и даље осигуравати равномјерну расподјелу средстава, водећи рачуна о националној, социјалној и регионалној заступљености.

Помоћ Хрватима неће изостати ни у наредном периоду, у складу са расположивим средствима, порука је са данашњег састанка министра Чордаша и предсједника Комисије Марина.



Оставите одговор