Чолаковић: У Српској има око 143 хиљаде незапослених

Директор Завода за запошљавање Републике Српске Милко Чолаковић изјавио је данас на Јахорини да је у Републици Српској реално незапослених око 143.000 лица. "Од тога је 30 одсто младих до 30 година, а на евиденцијама незапослених имамо и три доктора наука и 20 магистара, а о мастерима да и не говорим", рекао је новинарима Чолаковић, […]

четвртак, март 12, 2015 / 12:14

Директор Завода за запошљавање Републике Српске Милко Чолаковић изјавио је данас на Јахорини да је у Републици Српској реално незапослених око 143.000 лица.

"Од тога је 30 одсто младих до 30 година, а на евиденцијама незапослених имамо и три доктора наука и 20 магистара, а о мастерима да и не говорим", рекао је новинарима Чолаковић, који је један од учесника седмог Форум о запошљавању младих "Гаранција за младе", чија је тема креирање прилика за запошљавање младих.

Он сматра да су основни узроци велике незапослености у БиХ проблем "накарадног" школовања, али и пасивност инспекцијских органа према сивој економији, тим прије јер подаци говоре да само у Републици Српској "на црно" ради 60.000 људи.

"Имам обичај да у шали кажем да у БиХ није све црно, економија је сива. Мислим да је крајње вријеме да се, када је ријеч о запошљавању, у БиХ пређе са ријечи на дјела", рекао је Чолаковић.

Завод за запошљавање Републике Српске, истиче он, у посљедње вријеме показује изузетно добре резултате без обзира шта о томе причају други, односно они који би требало да стварају услове за запошљавање у БиХ.

Према његовим ријечима, подаци о незапосленим лицима у Српској говоре да је број лица која траже посао за 4,3 одсто мањи него у истом периоду прошле године.

"Влада Републике Српске сваке године, а то је најавила и за ову годину, улаже и уложиће значајна средстав у запошљавање свих категорија становништва", поручио је директор Завода за запошљавање Републике Српске.

Замјеник директора за сарадњу у Амбасади Швајцарске у БиХ Давид Крамер рекао је новинарима да су у оквиру швајцарског портфолија запошљавања, у којем постоји неколико пројеката, сва ангажована лица апсолутно посвећена и мотивисана за реализацију тих пројеката и не прихватају чињеницу да незапослена омладина у БиХ нема могућности за запошљавање, да нема довољно могућности за обуку и мотивацију, односно да у БиХ нема радних мјеста.

"То је напросто нешто што наши пројектни тимови не желе да прихвате и зато је швајцарска Амбасада у БиХ поносна што може да се придружи свим њиховим напорима да се у овој земљи уведу позитивне промјене с циљем побошљања амбијента за запошљавање младих", поручио је Крамер.

Руководилац Пројекта запошљавања младих /ЈЕП/ Ранко Маркуш као један од важнијих резултата овог пројекта истакао је дефинисање Програма локалних иницијатива у који је уложено 120.000 евра, а запослено је 121 младо лице у БиХ.

"Данас на Јахорини промовишемо тај програм локалних иницијатива као алтернативни програм запошљавања младих изван типичних размишљања у смислу запошљавања у великим предузећима или јавној администрацији. Дио потенцијала постоји и у социјалним предузећима и у локалним организацијама", рекао је Маркуш.

Директор Службе за запошљавање Кантона Сарајево Игор Камочај каже да због прописа и метода вођења евиденције данас у БиХ постоји ситуација да су у право на запошљавање уведени и они који на то немају право.

"У Кантону Сарајево покренули смо кампању за промјену одређених прописа, односно да се законодавним путем обезбиједи да се евиденција о незапосленима води у складу са међународним ИЛО-стандардима, то јест да можемо одвојити активу од пасиве, с циљем посвећивања веће пажње лицима која активно траже посао", навео је Камочај.

На форуму о запошљавању младих представљени су резултати ЈЕП локалних иницијатива – пилот програма кроз који је у 2014. години 13 невладиних организација, у партнерству са јавним службама за запошљавање, обезбиједило запослење за 120 младих.

Пројекат запошљавања младих, који је подржала Влада Швајцарске, до сада је помогао запошљавање 3.000 људи. Пројекат проводи консултантска кућа ГОПА.

На форуму учествују представници локалних институција, послодаваца, јавних служби за запошљавање, невладиних организација, међународних донатора и младих.

Организатор скупа је Пројекат запошљавања младих /ЈЕП/, уз подршку Владе Швајцарске.



Оставите одговор