ЦИА се правила љута јер је Изетбеговић довео и штитио муџахедине

ЦИА је у посебном извјештају из 1995. године упозорила да су муџахедини највећа пријетња за америчке снаге у БиХ и процијенила да је ријеч о "олошу, али веома мотивисаној групи исламских добровољаца изван БиХ, који конфликт виде као џихад". Муџахедине, чије се присуство ЦИА процјењује на између 300 и 1.500 људи, Армија БиХ под контролом […]

четвртак, октобар 3, 2013 / 09:47

ЦИА је у посебном извјештају из 1995. године упозорила да су муџахедини највећа пријетња за америчке снаге у БиХ и процијенила да је ријеч о "олошу, али веома мотивисаној групи исламских добровољаца изван БиХ, који конфликт виде као џихад".

Муџахедине, чије се присуство ЦИА процјењује на између 300 и 1.500 људи, Армија БиХ под контролом власти у Сарајеву користила је као јуришне снаге. Отприлике око 400 њих већ је "апсорбовано" у ту армију.

ЦИА је упозорила и на "иранску опасност" у БиХ. У БиХ је између 350 и 400 припадника Иранске револуционарне гарде /ИРГЦ/ који обучавају муслиманску војску.

ИРГЦ је једна од неколико иранских служби одговорна за извођење напада, убистава и осталих терористичких мисија изван Ирана. Иранска обавјештајна служба МОИС има снажно присуство у БиХ и има приступ вишим званичницима владе у Сарајеву.

МОИС је извео припремне операције за отмицу или убиство Американаца и вјероватно је одговоран за убиство америчког припадника УНПРОФОР-а Вилијема Џеферсона – наводи ЦИА.

Обавјештајне службе вјерују да ће за америчке снаге најопаснију пријетњу представљати ирански оперативци МОИС-а и ИРГЦ-а на подручју Зенице.

И шиитске и сунитске групе у БиХ представљају пријетњу за америчке снаге. Хезболах је већ извјесно вријеме присутан у БиХ.

Анвар Шабан, кључни терориста Исламистичке групе, такође дјелује у БиХ. Шабан је сљедбеник шеика Умара Абд ел Рахмана и он ће, највјероватније, напасти америчке грађане када шеик буде осуђен на дугу затворску казну наредног мјесеца – процјењује ЦИА у документу из 1995. године.

Шабанову групу сматрају изузетно опасном. Постоје докази да је Шабан, у ствари, под заштитом бошњачких власти.

ЦИА напомиње да је Алији Изетбеговићу и Мухамеду Шаћирбеју /министру иностраних послова/ јасно речено да стране снаге морају да напусте БиХ 30 дана након потписивања Дејтонског споразума.

Изетбеговић нас је увјерио да ће то бити учињено. Ипак, чини се да он мисли само на малу групу од 200 муџахедина, што је у супротности са нашим процјенама, према којима њих има много више. Он се није осврнуо на свеукупне пријетње са којима се суочавају америчке снаге.

Нисмо добили од Изетбеговића увјеравања да он намјерава да елиминише званично присуство Ирана, или сунитске екстремистичке групе у БиХ. Штавише, распоређивање страних муџахединских јединица унутар Армије наговјештава да нема намјеру да протјера главни дио муџахедина – наводи ЦИА.

У извјештају се процјењује да власти у Сарајеву имају разлог да сачувају иранско присуство – Техеран је обећао 47 милиона долара за набавку оружја за БиХ.

Оваква посвећеност БиХ изазвала је снажне симпатије за Иран међу званичницима блиским Изетбеговићу, укључујући начелника генералштаба Расима Делића.

ЦИА наводи да САД желе да у року од 30 дана из БиХ буду протјерани:
пакистански, малезијски, египатски, авганистански и други страни муиџахедини; затим иранско особље повезано са МОИС-ом и ИРГЦ-ом; као и девет припадника других екстремистичких група, укључујући Исламистичку групу и Хезболах, огранке Хезболаха и остале групе које пружају хуманитарну и помоћ у домену образовања.

"Такође, желимо да БиХ званично прекине односе са Ираном у вези са куповином оружја и затвори кампове за обуку које воде наведене групе", истиче ЦИА.

ЦИА је тада навела да ће властима у Сарајеву бити запријећено да би САД могле да блокирају војну и економску помоћ и да то представља "оружје" које су спремни да употријебе.

Такође, САД ће сматрати БиХ одговорном ако дође до било каквог напада на америчке снаге група које су идентификовали као пријетње. Затражиће и од савезника да на исти начин поступају са владом у Сарајеву.



Оставите одговор