Буш постао сликар, моделе тражи по Гуглу

Бивши амерички председник насликао портрете светских званичника, а инспирацију за та дела тражио на интернету Бивши амерички председник Џорџ Буш млађи, који се после одласка из Беле куће, између осталог, латио и четкице и платна, насликао је портрете светских званичника, а инспирацију за та дела није тражио даље од популарног интернет претраживача „Гугла”, пишу британска […]

четвртак, април 10, 2014 / 08:26

Бивши амерички председник насликао портрете светских званичника, а инспирацију за та дела тражио на интернету

Бивши амерички председник Џорџ Буш млађи, који се после одласка из Беле куће, између осталог, латио и четкице и платна, насликао је портрете светских званичника, а инспирацију за та дела није тражио даље од популарног интернет претраживача „Гугла”, пишу британска штампа. Буш је урадио портрете државника и политичара на основу њихових фотографија с интернета, објавио је „Гардијан”, подсећајући на изложбу Бушових слика која је суботу отворена у Даласу.

Уметнички критичари навели су да су Бушова уља на платну урађена уз помоћ просте претраге фотографија на „Гуглу”. Уместо да су његови модели седели док би их он сликао или да је употребио сећање о њима из сусрета, изгледа да је Буш своје слике урадио на основу првих фотографија које би приказао „Гугл” када би се претраживала имена одређених државника или политичара, наводи лист на свом сајту.

Како се наводи на блогу за уметност и културу „Анимал Њујорк”, портрети светских лидера који су део Бушове прве самосталне изложбе „Уметност вођства: лична дипломатија председника” нису ништа друго до репродукције неких од резултата који се добију кад се на претраживачима укуцају имена лидера, објавио је „Дејли мејл”.

Критичар Грег Ален је то приметио и навео на свом блогу, указујући да су многе од фотографија преузете са „Википедије”. Портрети немачке канцеларке Ангеле Меркел и председника Русије Владимира Путина се базирају на профилним фотографијама тих државника на „Википедији”.

„Бушове слике су буквално пресликане фотографије званичника које је на интернету најлакше наћи”, навео је Ален.

Портрет авганистанског председника Хамида Карзаија базира се на једној од првих десет фотографија које се појављују кад се на „Гуглу” претражују снимци тог државника, док је портрет бившег израелског преседника Ехуда Олмерта насликан по узору на једну фотографију из 2009. године, другу по популарности на „Гуглу”.

Ален наводи и да је мало вероватно да ће се Буш због ових репродукција суочити са судским тужбама будући да је очито да је он те фотографије изменио „набоље или нагоре”.

„Једно је очито, а то је да он није крив за кршење ауторских права”, истакао је Ален који је на свом блогу написао: „Ако је Буш имао помоћника, то би значило да је његов помоћник у атељеу веома лењ.”



Оставите одговор