Британија: Референдум о изласку из ЕУ?

Изјашавање посланика у британском парламенту о повлачењу земље из ЕУ могло би да буде одржано у наредних неколико седмица, што представља велики притисак на британског премијера Дејвида Камерона. Очекује се да ће моћна парламентарна комисија односно пословни одбор на сутрашњем састанку потврдити планове за дебату у Доњем дому о референдуму и могла би одредити датум […]

понедељак, октобар 17, 2011 / 12:02

Изјашавање посланика у британском парламенту о повлачењу земље из ЕУ могло би да буде одржано у наредних неколико седмица, што представља велики притисак на британског премијера Дејвида Камерона.

Очекује се да ће моћна парламентарна комисија односно пословни одбор на сутрашњем састанку потврдити планове за дебату у Доњем дому о референдуму и могла би одредити датум изјашњавања у наредне три седмице, пише данас "Сандеј телеграф".

Овај историјски потез значи да би посланици по први пут разматрали ово питање, а познато је да многи торијевци желе прекид веза са Бриселом.

Пословни одбор Доњег дома парламента састаће се сутра и очекује се да ће тражити дебату о ЕУ.

"Скоро је сигурно да ће бити дебата о овом питању и говориће се о могућем датуму", рекао је извор у одбору.

Камерон жели да преузме нека овлаштења од Европе, али не жели референдум, што ће, такође, изазвати велике тензије у односима са либерал демократама, који су већином за чланство у ЕУ.

То би могло присилити Камерона да наложи посланицима да гласају против позива на референдум.

Један извор у странци рекао је да ће "Камерон преврнути и небо и земљу да до тога не дође" јер посљедње што он жели јесте да чланови Доњег дома гласају захтјевајући референдум.

"Он може игнорисати торијевске евроскептике који стално о томе причају, али игнорисање чланова Доњег дома је нешто друго", наводи исти извор.

Гласање у прилог референдума није обавезујући за премијера, али ће он бити под великим притиском да не игнорише вољу парламента.

У међувремену, Вилијем Хејг, шеф дипломатије, рекао је утицајним торијевцима прошле седмице да је расположење јавности према Европи "непријатељско", најгоре од 1973. године.

Он је рекао да су људи "веома разочарани" Европом, што је посебно појачано осјећајем да постоји "превише регулатива" и да је присутно "непотребно мијешање у свакодневни живот".

Хејг је јуче рекао мрежи Би-Би-Си да разочарењу посебно доприноси криза у земљама еврозоне.

Он је упозорио да за сада нема могућности преузимања неких овлаштења од ЕУ.

Хејг је додао да приоритет владе мора да буде осигурање стабилизације еврозоне, без наношења штете интересима Британије.

У међувремену, истаживачка агенција упозорила је данас да чланство у ЕУ "наноси штету економском опоравку Британије и да подрива отварање радних мјеста".

У извјештају агенције "Цивитас" Британија се позива да направи "излазну стратегију из ЕУ".

У студији под називом "Вријеме је да се каже не" наводи се да је могуће раскинути са ЕУ без прекида веза са самом Европом.

Агенција закључује да је ЕУ у "дугорочном структуралном демографском и економском паду" и да "наноси штете економском опоравку Британије".

У студији се износи временски распоред повлачења из ЕУ, укључујући референдум 2014. године.

У документу се предвиђа да ће након добијања мандата за враћања пуног суверенитета британска влада постепено смањити доприносе у буџет ЕУ у наредна 24 мјесеца.



Оставите одговор