Брчко: Представљена монографија о страдању Срба

У Брчком је промовисана монографија "Брчко: нормализација злочина", аутора Љубише Симића, која, осим свједочења преживјелих, садржи мноштво докумената о страдању Срба из пријератне брчанске општине, као и о гранатирању града и насеља Грбавица, Липовац и Вучиловац. Промоција монографије, која је у оквиру „Просвјетине“ културне манифестације „Дани Светосавља“ приређена под покровитељством Борачке организације и Савеза логораша […]

недеља, јануар 27, 2013 / 08:48

У Брчком је промовисана монографија "Брчко: нормализација злочина", аутора Љубише Симића, која, осим свједочења преживјелих, садржи мноштво докумената о страдању Срба из пријератне брчанске општине, као и о гранатирању града и насеља Грбавица, Липовац и Вучиловац.

Промоција монографије, која је у оквиру „Просвјетине“ културне манифестације „Дани Светосавља“ приређена под покровитељством Борачке организације и Савеза логораша Републике Српске у дистрикту Брчко, синоћ је започела приказивањем получасовног документарног филма „Небески град“ који садржи много потресних призора из ратног зловремена у Брчком.

Аутор Симић рекао је на промоцији у брчанском Дому културе да је ова монографија наставак његове претходне књиге „Буквик – злочин без казне“ у којој се такође указано на проблем непроцесуирања злочина над Србима из Брчког током грађанског рата у БиХ.

"У књизи су предочене размјере злочина почињеног над Србима у Брчком и околини. Посебно смо се бавили бестијалним злочином над 12 српских заробљених бораца, познатом као случај `Бодериште`, затим случајем `Липовац`, који се односи на свирепо извршени масакр над припадницима Првог крајишког корпуса Војске Републике Српске", навео је Симић.

Он је додао да је у монографији презентован прибављени документациони материјал о константном гранатирању града са положаја тзв. Армије БиХ, Хрватске војске и ХВО-а, као и о 21 логору за српске цивиле, те о разарању и етничком чишћењу бројних српских села.

"Иако је од тих догађаја прошло 20 година, ни против једног Хрвата и Бошњака, које су бројни свједоци, па и њихови саборци – сународници, оптужили за ратни злочин, није подигнута оптужница. За најодговорнијег с тим у вези сматрамо Зекерију Мујкановића, главног тужиоца у Брчком", навео је Симић.

Симић је рекао да ће се, уколико против њега буде подигнута оптужница због наводног изношења неистина, радо одазвати на судски позив.

Предсједник невладине организације „Историјски пројекат Сребреница“, чије је сједиште у Хагу, адвокат Стефан Каргановић истакао је да је објављивање Симићеве монографије у издању те организације, још један апел да најзад буду кажњени људи који су починили злодјела прије 20 година.

"Желимо да се подигну оптужнице прије него свједоци умру и физички докази пропадну, како из Тужилаштва не би могли да кажу да немају на основу чега да покрећу процес", навео је Каргановић.

"Брчанско Тужилаштво има доказе и познате особе које данас безбрижно сједе у кафићима и у својим становима. Зашто не изврше рацију? Како бисмо још једном подсјетили надлежне на обавезу процесуирања, на промоцију монографије смо позвали тужиоца, представнике ОЕБС-а и свих осталих релевантних институција у Брчком, али нико од њих није се одазвао нашем позиву", рекао је Каргановић.

Учесницима промоције Симићеве монографије обратио се и протојереј-ставрофор Славко Максимовић, истакавши, између осталог, да је највећи злочин не казнити злочин.

"Утјехе на земљи нема. Нека нам је донесе Свети Сава, којега сутра славимо. На земљи нема ни правде. Да је има не бисмо ми вечерас били овдје", истакао је прота Максимовић на синоћњој промоцији.



Оставите одговор