Брчко: Од 26 ревизорских мишљења само два позитивна

Од 26 проведених ревизија о финансијском пословању, које је Канцеларија за ревизију Брчко дистрикта провела током 2010. године у владиним одјељењима и институцијама дистрикта, свега двије су оцијењене позитивним мишљењем, изјавила је данас главна ревизорка Џевида Хоџић. Она је напоменула да је позитивно мишљење добила Канцеларија координатора Брчко дистрикта при Савјету министара БиХ и Комисија […]

четвртак, јул 28, 2011 / 08:50

Од 26 проведених ревизија о финансијском пословању, које је Канцеларија за ревизију Брчко дистрикта провела током 2010. године у владиним одјељењима и институцијама дистрикта, свега двије су оцијењене позитивним мишљењем, изјавила је данас главна ревизорка Џевида Хоџић.

Она је напоменула да је позитивно мишљење добила Канцеларија координатора Брчко дистрикта при Савјету министара БиХ и Комисија за хартије од вриједности, док је негативним оцијењено пословање шест одјељења и институција, а 18 других добило је условно мишљење.

"Анализом финансијског пословања уочили смо недостатак адекватне интерне контроле, односно нерационално трошење буџетских средстава, прије свега капиталног буџета који је врло често одобраван без створених претпоставки за реализацију пројеката. Јавни позиви често су расписивани без цјелокупне тендерске документације, што има за посљедицу честе тужбе и одуговлачења процеса", рекла је Хоџићева.

Према њеним ријечима, бројни недостаци уочени су и приликом анализе стања у области обрачуна и исплате плата јавним службеницима и намјештеницима.

"Веома је честа појава да су плате исплаћиване, а да их претходно није одобрила Скупштина Брчко дистрикта. Такође, било је случајева да су плате исплаћиване без рјешења, тако да није био познат ни платни разред нити подразред", истакла је главна ревизорка Брчко дистрикта.

Буџет Брчко дистрикта оштећен је и приликом исплате дневница за службена путовања, што је углавном чињено без вјеродостојне документације, као и плаћањем стручног усавршавања запослених без претходно утврђене стратегије и јасног владиног програма.

Грантови појединцима и непрофитним организацијама област је коју би, према мишљењу ревизора, такође требало да испитају друге надлежне институције, као што је Тужилаштво.

У Канцеларија за ревизију тврде да таквим институцијама они редовно упућују своје извјештаје



Оставите одговор