Брчко: Много незапослених, а највише менаџера

Са дипломама менаџера, стеченим углавном на приватним факултетима, многи млади људи у дистрикту Брчко сами себе су осудили на дугогодишње чекање запослења, па ће кад-тад бити приморани да се преквалификују, изјавио је данас Срни предсједник Синдиката дистрикта Илија Калајџић. Међу 12.216 Брчака, који су на евиденцији Завода за запошљавање дистрикта, према подацима статистички обрађеним у […]

петак, новембар 9, 2012 / 19:18

Са дипломама менаџера, стеченим углавном на приватним факултетима, многи млади људи у дистрикту Брчко сами себе су осудили на дугогодишње чекање запослења, па ће кад-тад бити приморани да се преквалификују, изјавио је данас Срни предсједник Синдиката дистрикта Илија Калајџић.

Међу 12.216 Брчака, који су на евиденцији Завода за запошљавање дистрикта, према подацима статистички обрађеним у августу ове године, 857 их је са високом стручном спремом, рекао је Калајџић.

"Велика већина њих посједују управо дипломе са звањем менаџера, а таквих није мало ни међу 200 младих људи који су недавно почели да одрађују једногодишњи приправнички стаж", рекао је Калајџић, коментаришући податке брчанске експозитуре Агенције за статистику БиХ о броју незапослених.

Податак из Билтена статистичких података о 11.692 запослених у дистрикту, према његовим ријечима, не изражава стварно стање, јер је у презентованом броју изостављено око 4.000 запослених у локалној управи и институцијама које се финансирају из буџетских средстава.

"Ни просјечна мјесечна примања запослених у августу у износу од 821 КМ, како је наведено у овој публикацији, није вјеродостојан показатељ с обзиром да нису третиране плате оних чији се рад плаћа из буџетске касе. А, колико је тек предузећа и разних фирми које брчанској филијали Агенције за статистику БиХ нису доставиле податаке", рекао је Калајџић.

Коментаришући статистички податак да је нешто више од 10.000 пензионера, колико их живи у дистрикту, у августу примило у просјеку по 310 КМ, он је рекао да је то сурова и опомињућа чињеница која се не смије игнорисати.

Говорећи о потрошачкој корпи у дистрикту, Калајџић је рекао да њу званично статистика одавно не презентује јавности.

"Вриједност потрошачке корпе коју ми у Синдикату повремено утврђујемо, а чине је не само мјесечни издаци за храну, одјећу и обућу, него и за хигијенске препарате, трошкове превоза, те за школовање дјеце, премашила је 1.700 КМ, што је више него двоструко од просјечне плате запослених", рекао је Калајџић. /



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор