Братунац: За пола године затворене 42 радње

У општини Братунац су у првој половини ове године одјављене 42 занатске, трговинске и угоститељске радње због слабог пословања, потврдила је општински стручни сарадник за приватно предузетништво Светлинка Николић. Она је истакла да је, од овог броја, 19 радњи привремено одјављено, од којих 10 трговинских. Према њеним ријечима, у истом периоду пријављене су 23 новоотворене […]

среда, септембар 18, 2013 / 11:06

У општини Братунац су у првој половини ове године одјављене 42 занатске, трговинске и угоститељске радње због слабог пословања, потврдила је општински стручни сарадник за приватно предузетништво Светлинка Николић.

Она је истакла да је, од овог броја, 19 радњи привремено одјављено, од којих 10 трговинских.

Према њеним ријечима, у истом периоду пријављене су 23 новоотворене или радње које су привремено биле одјављене, од којих се 14 бави трговином.

"Тешка економска ситуација доводи до слабог промета и неекономичности. То је разлог који наводе власници приликом сталних или привремених одјава радњи", рекла је Николићева новинарима.

Према подацима које је она саопштила, најбројнија су одјављивања угоститељских радњи.

"За шест мјесеци ове године стално је или привремено одјављено 11 угоститељских радњи, од којих је њих трећина радила свега по два или три мјесеца", истакла је Николићева.

Она је навела да су у Братунцу 354 приватна предузетника пословање ускладила са Законом о занатско-предузетничкој дјелатности.

"До краја године ће, по службеној дужности, бити одјављени сви предузетници који не буду ускладили своје пословање са новим законом", рекла је Николићева, која процјењује да је ријеч о педесетак предузетника.

Она је подсјетила да је Скупштина општине Братунац прошле године усвојила одлуку о комуналним таксама, према којој су утврђене ниже цијене за предузетнике који почињу да се баве неком дјелатношћу.

"Власници нових радњи су у првој години пословања ослобођени плаћања таксе на истицање фирме, али, ипак, већи број њих затвара радње прије него што наврши годину пословања", навела је Николићева.

Она каже да се због годишњих одмора у јулу и августу није битније промијенило стање када је ријеч о одјавама и пријавама приватних радњи.

Трговци у овом мјесту истичу да је куповна моћ Братунчана знатно смањена и да се, углавном, продају основне животне намирнице и хигијенска средства.



0 КОМЕНТАРА

  1. Opštine u Republisi Srpskoj koje nemaju svoju industriju bi trebalo zatvoriti.Opštinare sa načelnicim angažovati na razvoju industrije, dati im zadatak da prvo izgrade industriju i pokrenu proizvodnju pa tek onda mogu imati opštinu i administraciju. Zaostale nerazvijene siromašne opštine poput Bratunca, Rudog, Kalinovika, Skelana, Rogatice, Trnovo, Ljubinja,Istočnog Mostara,Istočna(Ilidža, Stari grad, Novo Sarajevo) Osmaka, Lopara, Petrova, Žabara, Kneževa, Ribnika, Drinića… bi trebalo zatvoriti administraciju poslati da radi u privedi, u ovim mestima uvesti prinudnu upravu i radi na izgadnju industrije.
    Vidite koliko opština parazitira na novcu poreskih obveztnika a ništa ne radi, jer nema industrije.

  2. Па немојте тако писати, ствара се лоша слика психове РС! Зар нисте могли написати, те 42 радње су плански затворене, због еколошких стандарда и да се не би стално стварао прекомјеран индустријски раст у РС, па због мањка радне снаге, наша осјећајна власт мора да увози радну снагу из привредно заосталих држава у региону, а и шире?

    Затворити све општине, немају сврху, јер се одлучује у име њих на већем нивоу, тј. ако је власт неке општине иста као и републичка, онда све одлуке умјесто њих доносе њихови ментори из стакленке, а ако је опозициона тим горе по њих, јер им та сталкена влада неће одобрити ни један пројекат нити ће им издвојити једну једину марку!

    Пљачку природних ресурса треба на равне части подијелити, јер овако пљачка из једног центра моћи, ставара неравнотежу, гдје се само једна мала групица богати, а овамо се овакве општине морају затварати, пошто их свакако нико ништа о тим њиховим ресурсима и не пита!

  3. milenkojaric, 18.09.2013. 15:06:58

    Па не отвара СДС радње, нити их он затвара, већ укупан економски амбијент у ком се налази РС, а он је катастрофалан, захваљујући криминализованом режиму из лакташа!

    Ко данас од малих привредника може пословати под овим условима које ти министарства диктирају?

  4. direktore, niste baš u pravu. Pitanje je koliko opštinske vlasti imaju zaista vlasti, za razvoj industrije u visokocentralizovanoj državi kao što je RS. Ko ima vremena nek pogleda Ustav RS. Po Ustavu opštine imaju manje vlasti, nego nekad mjesne zajednice. I kad opštinska vlast, pronađe nekog partnera, tu je republička vlast, koja nizom nevjerovanih prepreka, sprečava otvaranje firme. Poseban problem u RS, su nesređene zemljišne knjige. Znam za slučaj jedne firme, za čije uknjiženje u RGU treba nekoliko mjeseci i proed svih urgencija lokolne vlasti. Peuzimaanjem z.k. u RGU, nije ništa poboljšano, možda je stanje još gore. RGU je jedna od rak rana ulaganja u RS.
    Bratunac, je na žalost, jedan od sličnih primjera u istočnom dijelu RS, gdje je industrije uništena. Koliko treba Vladi RS, da proda Remontni zavod? Godinu dana. Pa, Zvornik, koji je bio treći ind.grad u BiH, je skoro klonuo. Osim nekolikio firmi, sve je stalo. Pa Rogatica, Vlasenica, a da ne pričam o Milićima.
    Važno je da g. Predsjednik RS, najveći proizvođač šljiva u Evropi. Za industriju ko te pita.

  5. Тачно је да општинске власти немају много законских могућности по питању привреде, нису је никад ни имале.

    Постоје људи по бившој Југи који својим примјерима показују да се може направити добар пословни амбијент у својој општини без обзира на закон и ко је на власти.

    Значи народ бира левате, какав доктор и професор начелник општине, дајте молим вас, паметни народи такве добро плате да се баве својим послом, да се не морају бавити политиком и водити привреду, јефтиније им дође.
    Сви галаме против владе, као они их спречавају у њиховој креативности.

    Узмите примјере општина гдје никад није мијењана општинска власт, значи бар пола година од рата су њихови били на власти на свим нивоима.
    Те општине данас немају ни једно производно радно мјесто, нпр. Пале, а имало је 4.500 производних радних мјеста прије рата.

    Управо су у таквим оппштинама увијек били на власти демагози свих врста, никад човјек који доказано зна нешто направити и организовати није могао тамо прићи, нека свако погледа своју општину и све му је јасно.

  6. Poštovani „sutjeska“. Vi ste samo djelimično u pravu. Tačno je da narod bira za nečelnike doktore, profesore. Ali, složiće se sa mnom, da je i bivšoj SFRJ, u malom mjestu se nije mogla graditi fabrika, bez aminovanja republičke vlasti. Imam prilčno godina, ali se ne sjećam, da je i jedna fabrika izgrađena bez toga da nema podršku rep.vlasti. Sjetih se priče poznanika, koji je bio u društvu, kada je C,Mijatović na jednom ručku rekao B.Krajgeru, da želi od Ugljevika da se napravi Velenje. Ili Agrokomerc, nije se mogao razvijeti bez podška Pozderaca. Kad su oni pali u nemilost, pao je Agrokomerc. Sada je skoro nemoguće bez oborenja rep.vlasti ništa učiniti. Poznat je slučaj onog preduzetnika iz Srebrenice, koji je napravio hotel sa pet spratova nad zemljom i dva u zemlji. Kad ga je pokrio, neko je u republičkim organima se sjetio da mu poništi građevinsku dozvolu i sad objekat dvije godine propada.
    Bezbroj je sličnih primjera.
    Jedno od ključnih pitanja RS, je pitanje decentralizacije. Ne možete me ubjediti da Vlada RS, treba da postavlja direktora vodovoda u Bijeljini ili Foči ili vrši slična imenovanja. Ili da se opštinska vlast ne pita ko će biti šef policije u nekom mjestu, makar kroz mišljenje.

  7. неприлагођен,

    ово сам коментарисао као масовну појаву без обзира која је влада и која општинска власт.

    Ради се о томе да је уништена привреда у сваком граду без обзира да ли су заједничке власти или различите од дана кад је настала Српска.
    Навео сам примјер општине која је једина у Српској захваљујући истој власти 20 година изгубила сва производна радна мјеста, такву ствар није нико урадио ни у Руанди, невјероватно, понегдје је бар нешто остало у Палама ништа.

  8. сутјеска, 18.09.2013. 22:08:04

    Немој зајебавати сутјеска, човјек ти је навео фин примјер, ево и ја те питам кад већ пуцаш по Палама, колико је то радника било у дрвопрерађивачкој производњи прије рата, а колико сада?

    Преброј добро, видјећеш да их има више сад, а то што фали још више доброг пословног амбијента наших неспособних републичких власти нису криви у Палама, него тамо по министарствима.

    Свакако готово сви ови наши дрвопрерађивачи раде за иностране купце, арапе у скорије вријеме, Блиски исток и сличне дестинације за ту нашу робу, а замисли у тим истим Палама оно што је под шапом режима у губитку, српске шуме!

    Ето ти очитог примјера, гдје је труло у држави данској!

  9. рамштајн,

    нисам узео Пале за примјер да би неком наудио, напротив, навео сам примјер свеопште пљачке и неморала у Српској који је највише коштао Пале како у привредном тако и у моралном погледу.
    Друге општине су сличне само што неинформисани народ по Српској прича да су Паљани лопови због политичара, умјесто да жали те часне људе јер су крвљу платили слободу док су их битанге оставиле без посла, пљачкале у рату, после рата и пљачкају их и данас.

    Кад си запео ево:
    -сад понекад ради до 100 људи на цијелој територији, пријављених нема ни толико, услове мануфактура знаш и то је све од производње дрвета
    -уништен Фамос 2.200 радника
    -уништен Новорез пилана 650 радника
    уништена Гумотехника 400 радника
    -уништен Сатекс најсавременија фабрика текстила у бившој Југи 350 радника
    -уништена паркетара 500 радника + уништена Бјелашница Хаџићи која је дошла после рата 300 радника
    -уништен Технорад 200 радника
    -уништени сви хотели 500 радника
    -уништен Павловац 250 радника
    -уништен Велепромет 200 радника

    Ово је све тачно, има тога још јер су због уништене производње угашене многе мање фирме које су опслуживале ове веће.

    Сад има овдје око 1.000 услужних дјелатности од ових 5.500 ако неко мисли да угоститељство није производни радник, ја знам да они зарађују кеш, па их зови како хоћеш.

    Ја сам навео 4.500 производних државних радних мјеста и свака фирма је и данас могла радити, можда за трећину радника мање али то је сигурно, немој сумњати да се у привреду не разумијем.

    Немој више нисам ни ово хтио навести али си ме натјерао, извињавам се и одјављујем.

  10. сутјеска, 19.09.2013. 01:31:36

    Ех, сад јбг ти, како само 100 радника, па само у Мокром имаш готово толико бренти, да по један човјек на њој ради имали би толико запослених, ниси реалан. Од чега би живио овај народ овде, а још увијек у Палама најбоље живи од свих осталих општина Српског Сарајева, показатељи су разни. Не морам из главе писати, број регистрованих аута, број радњи и број телефонских претплатника и корисника, и то је то.

    Него, кад узимаш у обзир те наше пропале фирме, вјерујем да и сам знаш податак кад су оне пропадале! Не можеш рећи да је Фамос пропао због СДС-а, кад је радио цијело вријеме рата и после рата све до додиковог пуча по крајини кад нас је „окренуо према Европи“, а одвео нас у Африку! Ваљда нас натрашке води, тако да гледамо у Европу, а идемо назад у Африку!

Оставите одговор