Брана пропушта кроз филтер донације за помоћ штети од поплава

Омладински комуникативни центар Бања Лука (ОКЦ) у сарадњи са градом Бања Лука, организовао је јавну расправу на тему "Праћење и анализа реализованих донаторских средстава након поплава 2014. На подручју Града Бања Лука– Мрежа БРАНА". Према, до сада, прикупљеним информацијама одобрена донаторска средства за санације износе више од 900 милиона, а преко 7 милиона еура прикупиле […]

среда, фебруар 17, 2016 / 18:02

Омладински комуникативни центар Бања Лука (ОКЦ) у сарадњи са градом Бања Лука, организовао је јавну расправу на тему "Праћење и анализа реализованих донаторских средстава након поплава 2014. На подручју Града Бања Лука– Мрежа БРАНА".

Према, до сада, прикупљеним информацијама одобрена донаторска средства за санације износе више од 900 милиона, а преко 7 милиона еура прикупиле су јавне институције. Реални износи обећаних или уложених средстава су у сваком случају много већи. Међутим, не постоје објективни, поуздани и на чињеницама утемељени подаци о стварној реализацији ових средстава на терену.

Циљ округлог стола је унапријеђење дијалога између локалне власти и грађана у вези са процесом обнове, те побољшање његове ефикасности, са нагласком на наредне кораке и интерес за побољшањем.

Закључено је да на постоје протоколи функционисања у случајевима попут поплава, те да се мора више радити на увезивању Цивилне заштите, Вода Српске, локалне заједнице, ватрогасаца, полиције, медија , владе и свих одговорних. Потребно је осигурати финансирање регулисања токова Врбање и Врбаса, док су бујични потоци у одређеној мјери регулисани. У плану рада Града, потребно је разговарати са привредницима, који су оптерећени порезима и наметима, иако су им фирме нису радиле у периоду поплава.

Према искуствима с терена, корисници, грађани, су се жалили на спорост рада институција, нагласивши да су ваучери Града и Владе били од велике користи.

Као одговор, Центри цивилних иницијатива, са партнерским организацијама (Центар за грађанско заступање, Центар за развој медија и анализе и Инфохоусе), креирали су мрежу од 23 невладине организације под именом ‘БРАНА’ – са сврхом да прате и анализирају процесе обнове, те допринесу јачању укупне транспарентности и одговорности у раду јавних институција у БиХ те приватног сектора и донатора.

Омладински комуникативни центар Бања Лука је чланица мреже БРАНА, а од јуна 2015. раде на праћењу реализованих средстава, у индивидуалним домаћинствима, привредним објектима и јавним институцијама у општинама Градишка, Лакташи, Котор Варош, Челинац и на подручју Града Бања Лука



Оставите одговор