Босић: Суд и тужилаштво БиХ нису у функцији правде и правичности

Предсједник Српске демократске странке и шеф посланичког клуба СДС у Представничком вијећу Парламента БиХ Младен Босић казао је да предложени закон о укидању закона о суда и тужилаштва БиХ представља вољу већине грађана РС, јер су се те правосудне институције показале да нису у служби правде и правичности. Говорећи о приједлогу закона о укидању суда […]

субота, фебруар 18, 2012 / 15:55

Предсједник Српске демократске странке и шеф посланичког клуба СДС у Представничком вијећу Парламента БиХ Младен Босић казао је да предложени закон о укидању закона о суда и тужилаштва БиХ представља вољу већине грађана РС, јер су се те правосудне институције показале да нису у служби правде и правичности.

Говорећи о приједлогу закона о укидању суда и тужилаштва БиХ на сједници Представничког вијећа, одржаној у четвртак у Сарајеву, Босић је образложио да је политичка воља у РС зато што су се суд и тужилаштво БиХ показали као институције које су у служби политике и политичких циљева.

"Значи имали су шансу да се покажу као институције које су непристрасне и које дијеле правду и штите интересе свих грађана БиХ и ту шансу су прокоцкали. Имали су шансу упркос томе што нису основани у демократској процедури, него незаконитим наметањем од стране високог представника који је себи на тај начин узео право да директно прекраја Дејтонски споразум, непоштујући одредбу у Уставу да судство није надлежност заједничке државе", казао је Босић.

Он је рекао да се овдје поставља питање шта је била намјера Волфганга Петрича, да они дијеле правду грађанима коју не могу добити у ентитетским правосуђима, или да има инструмент на политичке процесе у БиХ преко суда и тужилаштва.

" Не знам шта му је била намјера, али је свима јасно у шта су се претворили. У институције за које већина грађана мисли да доносе политичке мотивисане одлуке, односно да немају повјерење у њихову независност и објективност", рекао је Босић.

Како је, пита Босић, могуће да независној и самосталној земљи која је чланица УН-а и која има демократске институције које су задужене да доносе законе и мијењају Устав, ту функцију преузме институција која нема никакав демократски капацитет, која не одражава политичку вољу грађана државе БиХ?

"Закони и Устави се могу доносити само на два начина – демократском одлуком или одлуком силе. Одлука о оснивању суда и тужулаштва није донесена демократском средствима него је наметнута политичком силом због чега носе хипотеку од самог свог оснивања", рекао је Босић.

Нагласио је да овај случај отвара и суштинска питања – је ли БиХ самостална, суверена и демократска земља или протекторат гдје се одлуке доносе у складу са интересима других.

"Казаћете да је демократска процедура испоштована јер су накнадно ту одлуку изгласали ’02 у парламенту БиХ. Тачно, наметнута одлука је гласила – ово наметање је привремено и биће привремено док ју парламент БиХ не изгласа у истом облику, без измјена", рекао је Босић, питајући – да ли је то демократија?

"Ту се ради о директно изнесеном притиску и уцјени. Треба ли напоменути да одлуке донесене под принудом, а не личном вољом, правно нису важеће? Да ли сам у праву – тражићемо изјашњење од оних посланика из РС који су накнадно гласали за наметнуте законе", рекао је Босић.

Навео је да су правосудне институције БиХ за кратко врије изгубиле сваки кредибилитет код грађана у РС.

Процесуирање организованог криминала и корупције су поражавајући

"Активности суда и тужилаштва по питању процесуирања око организованог криминала и корупције су поражавајући.Тужилаштво се упустили у процесе против политичких личности високог политичког профила, без чврстих доказа за покретање процеса и доживило крах на суђењима. Мирко Шаровић је по захтјеву тужилаштва провео годину дана у затвору, да би се на крају установило да није крив ни по једној тачки оптужнице. А радило се о човјеку који је вршио највише функције у БиХ. Био је предсједник РС и предсједавајући Предсједнишштва БиХ. Порука је била јасна, ко не заступа политику која је креирана у Сарајеву, али не у институцијама БиХ, биће изложен личном прогону без обзира да ли има неку стварну кривицу. То се десило и члану СДС-а Цицку Бјелици…"рекао је Босић.

Наводећи да је таквих случајева било још, он је казао да је све то вуше него довољно за перцепцију о злоупотреби судства у политичке сврхе.

"Ко ће одговарати за ове случајеве бахатости и насиља ових правосудних институција? Нико од оних који су их покренули и осмислили. Оштете се наплаћују из буџета БиХ, значи из џепа грађана. Толико о борби против корупције и организованог криминала", рекао је Босић.

Влада неповјерење према суду и тужилаштву БиХ и по питању ратних злочина

"Неповјерење према суду и тужилаштву БиХ у области суђења за ратне злочине је још веће, јер је 90% осуђених Срба. Непроцесуирање очигледних ратних злочина над Србима, створили су перцепцију необјективности и политичке мотивисаности суда. Пресуде су доношене по строжијем закону који није важио у вријеме извршења дјела и на тај начин је дрско погажен један од основних правосудних принципа – суди се по закону који је тада био важећи или по актуелном, ако је повољнији за осуђеника", констатовао је Босић.

Казао је да су жртве протеклог рата подјељене у двије категорије – оне чији извршиоци злочина ће одговарати и оне "другоразредне" чији починиоци могу мирно да спавају.

"Треба ли рећи да су ове за суд и тужилаштво ‘другоразредне’ жртве свакако Срби, а прворазредне-зна се. А све мајке без обзира на вјеру, нацију и боју коже имају исти бол за изгубљеном дјецом. То је против сваког морала и таква селективност коју је лако изразити бројкама,створила је у РС увјерење да се не ради о правди, него у најмању руку о селективној правди суда и тужилаштва БиХ", казао је Босић у обраћању на сједници представничког дома.

Како објаснити да смо недавно из медија чули да је прекинут кривични поступак у Тужилаштву БиХ против 50-ак лица, углавном чланова СДС-а, за помагање у скривању Радована Караџића, а више од двије године свима је јасно да нико од њих није у томе учествовао.

"Нико од њих и није знао да су под кривичном истрагом, која се није ни водила, а ови случајеви су држани у ладици како би могли бити средство притиска, ако затреба" казао је Босић, подсјећајући да је само пар дана прије тога одлазећи тужилац Џад Романо објавио прекидање истраге у случају Добровољачка и амнестије за тај злочин чији свједоци су били милиони људи који су ’92. гледали директан ТВ пренос.

"И то би требао бити баланс- прекинута истрага око непостојећих помагача скривања Караџића и амнестија оних који су наредили и извршили покољ у Добровољачкој. Да ли неко мисли да смо ми сисали весло и не видимо о чему се ради", упитао је Босић, констатујући да су то све разлози због чега се у РС сматра да суд у тужилаштво БиХ треба укинути.

"То је легитиман приједлог посланика иза којих стоји захтјев двије највеће странке из РС, који подржава и већина других странака из РС и што је најважније подржава и огромна већина грађана РС, што би свакако потврдио референдум по овом питању да је одржан. То је легитиман захтјев за који знамо да га неће подржати они који нису за договор како ће ово друштво функционисати, они који траже да БиХ буде протекторат рачунајући да ће неко други испунити њихове политичке циљеве политичком силом, а не унутрашњим договором", рекао је Босић.

Још једном је подвукао да без унутрашњег договора БиХ нема шансе за будућност.

Високи представници када оду пишу мемоаре не би ли се додатно обогатили

"Разноразни високи представници долазе и одлазе, за своје поступке имају апсолутни имунитет и о боравку овдје касније пишу мемоаре како би се на овој несрећи још додатно обогатили, а ми се овдје свађамо, завађамо народ, неуважавамо интересе других и водимо политику-‘нека комшији цркне крава’, па макар од њеног млијека и ми живјели", казао је Босић захтијевајући да је комплетан систем правосуђа неопходно реформисати и очистити од оних који су радили по нечијем налогу, а не по слову закона и правди.

"То се односи и на правосуђе у ентитетима које је постало заштитник крупног криминала и корупције и на тај начин кочи сваки развој друштва напријед. Без реза који ви наново поставио принципе правне државе, није могуће очекивати ни било какав економски и сваки други напредак. То треба да буде приоритет свих, осим оних који су се преко ноћи незаконито обогатили на рачун обичних људи и који мисле да у оваквом правосудном систему имају заштиту". рекао је Босић.

Приједлог закона у укидању закона о суду и тужилаштву БиХ враћен је уставно правној комисији на разматрање о чему ће се поново расправа водити на некој од наредних сједница Представничког вијећа парламента БиХ.



Оставите одговор