Болујем ја, болујеш ти: Болује и Фонд јер дугује милионе за боловања

Фонд здравственог осигурања РС (ФЗО) послодавцима дугује 25 милиона марака на име боловања, а дугови се односе на период од свега неколико мјесеци. Послодавци су огорчени и тврде да након што су једва ријешили проблем са дуговањима за накнаде породиља, која су прије неколико година износила више од 25 милиона КМ, сада кубуре са "обичним" […]

уторак, фебруар 19, 2013 / 10:29

Фонд здравственог осигурања РС (ФЗО) послодавцима дугује 25 милиона марака на име боловања, а дугови се односе на период од свега неколико мјесеци.

Послодавци су огорчени и тврде да након што су једва ријешили проблем са дуговањима за накнаде породиља, која су прије неколико година износила више од 25 милиона КМ, сада кубуре са "обичним" боловањима, која редовно касне.

У Унији удружења послодаваца РС кажу да рефундације боловања касне по неколико мјесеци и да се ради о милионским цифрама.

Саша Тривић, потпредсједник Уније, потврдио је да се ради о великом проблему са којим се сусрећу послодавци и да су од Владе РС тражили да им помогну да ријеше ову ситуацију.

"Тражили смо од Владе РС да то ријешимо неком компензацијом, јер ми њима сваки мјесец редовно уплаћујемо своје обавезе, а они нама касне видите колико", казао је Тривић.

Он је истакао да су почетком прошле године дуговања била измирена, али да се током прошле године дуг опет накупио, да би сада износио неколико десетина милиона марака.
Из ФЗО кажу да им дуговања јесу око 25 милиона марака, али подсјећају да пословна заједница за допринос дугује Фонду више од 209 милиона КМ.

"У прошлој години у РС у просјеку на боловању се мјесечно налазило око 10.500 радника, док је у 2011. тај број био нешто већи и износио је око 11.500.

Прошле године за боловања Фонд је издвојио око 12 милиона КМ", прецизирали су у Фонду.

Међу најчешћим узроцима боловања су болести мишићно-коштаног система, који у укупној структури боловања учествују са 18,6 одсто, затим повреде и тровања које учествују са око 12,7 одсто, док тумори у укупној структури боловања учествују са око 12,2 одсто.

Чести разлози за боловања су и болести система крвотока, душевни поремећаји те болести везане за трудноћу.

"Дуговања Фонда за боловања се углавном односе на буџетске кориснике, јер Фонд приликом плаћања накнада за нето плате за вријеме боловања приоритет даје привреди, попут текстилне, обућарске индустрије и слично", кажу у Фонду.
У Републици Српској посљедњих неколико година стопа боловања се креће између четири и пет, што се убраја у ниске стопе одсутности с посла, а смањује се и број изгубљених радних дана због боловања по запосленом и у просјеку он износи око седам дана.



Оставите одговор