Болници Касиндо требају три нова инкубатора

У болници у Касиндолу тренутно су потребна три нова инкубатора, један транспортни и два која би могла да се вежу за респираторе. "Потребна су нам два нова инкубатора која би могла да се вежу за респираторе које већ имамо и један транспортни инкубатор, који служи за превоз пацијената у неке друге здравствене установе", појаснио је […]

понедељак, фебруар 27, 2012 / 14:33

У болници у Касиндолу тренутно су потребна три нова инкубатора, један транспортни и два која би могла да се вежу за респираторе.

"Потребна су нам два нова инкубатора која би могла да се вежу за респираторе које већ имамо и један транспортни инкубатор, који служи за превоз пацијената у неке друге здравствене установе", појаснио је Срни директор болнице Синиша Зубић.

Он је навео да у болници тренутно имају три инкубатора, која се налазе на педијатријском одјељењу, и један инкубатор на гинекологији, односно у породилишту.

"Инкубатор у породилишту и један инкубатор на педијатрији стари су више од двадесет година и немају овлаживаче, који су неопходни за смјештај беба", рекао је директор.

Зубић је појаснио да у инкубаторима најчешће бораве пријевремено рођене бебе, чија су плућа недовољно развијена.

"Сазријевање плућа у инкубаторима поспјешује се додавањем одређених лијекова, а вјештачка вентилација врши дисање, односно респирацију за пријевремено рођене бебе", рекао је Зубић.

Он је истакао да су прошле године у болници у Касиндолу рођене 502 бебе, од којих је 12 пријевремено.

"Прошле године рођено је 14 беба мање у односу на 2010. годину. Природних порођаја је било 398, а 104 порођаја су обављена царским резом", навео је директор.

Говорећи о вјештачкој оплодњи, он је појаснио да се тај процес врши у Бањалуци, а да се у болници у Касиндолу припремају брачни парови. "У току посљедњих шест мјесеци са наших подручја имали смо седам успјешних вантјелесних оплодњи", изјавио је Зубић.

Кад је ријеч о чувању матичних ћелија, он је истакао да болница у Касиндолу током посљедње три године редовно узима матичне ћелије од оних трудница које су склопиле уговор са кућама које чувају те ћелије.

"Чување матичних ћелија је стандардна процедура и зависи искључиво од брачног пара који се одлучује за такво нешто. Љекари и медицинске сестре гинеколошко-акушерског одјељења едуковани су за узимање узорака матичних ћелија", навео је директор.

Према његовим ријечима, процес чувања матичних ћелија сигурно ће у будућности дати добре резултате и многим људима ће бити од користи, уколико дође до проблема са њиховим здрављем или здрављем њихових најближих сродника.

Акција "Битка за бебе", коју у Србији води Фонд "Б92", шири се и на регион, а предсједник Управног одбора овог фонда Веран Матић позвао је заинтересоване да се укључе у акцију набавке инкубатора и за породилишта у Српској.

Српски бизнисмен Милан Поповић први је донирао средства за куповину два инкубатора за Клинички центар у Бањалуци.

У акцији "Битка за бебе" коју је Фонд провео у Србији набављено је више од 200 инкубатора.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор