Бојић: Срби воле пјесму Марш на Дрину

Посланик СДС-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Борислав Бојић рекао је да у БиХ не може бити "заједничке приче" ако Бошњаци нису у стању да прихвате да овдје постоје људи који су Срби и да они воле пјесму као што је "Марш на Дрину". Бојић је истакао да га реаговања бошњачких удружења на извођење […]

субота, јануар 19, 2013 / 19:05

Посланик СДС-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Борислав Бојић рекао је да у БиХ не може бити "заједничке приче" ако Бошњаци нису у стању да прихвате да овдје постоје људи који су Срби и да они воле пјесму као што је "Марш на Дрину".

Бојић је истакао да га реаговања бошњачких удружења на извођење "Марша на Дрину" у Генералној скупштини УН подсјећају на некадашњи спор на Уставном суду БиХ око тога може ли химна Републике Српске бити пјесма "Боже правде".

"То што се неко буни, то је његов проблем. Мислим да треба да прихвати чињеницу да смо ми овдје, да смо Срби, своји на своме“, рекао је Бојић, додавши да ће се пјесмама као што су "Боже правде" и "Марш на Дрину" још више посвећивати пажња, што се буду више забрањивале.

Бојић сматра да је извођење "Марша на Дрину" у Генералној скупштини УН крајње коректан чин, истичући да симболи никада не би требало да буду проблем.

"То треба разматрати са неколико аспеката. Поставља се питање зашто `Марш на Дрину` смета Бошњацима. Било би интересантно то размотрити са становишта и историје и тога када је настала та пјесма и којим поводом, а Бошњаци знају када је настала и због чега“, рекао је Бојић Срни.

Бојић сматра да се ради о сасвим коректној пјесми и да је она, прије свега, ствар представљања слободарског српског народа.

Предсједавајући Генералне скупштине УН Вук Јеремић организовао је прославу српске Нове године и представљање Србије у великој сали Генералне скупштине, чему је присуствовао и генерални секретар УН Бан Ки Мун који је аплаузом пропратио концерт, на чијем крају је изведена пјесма "Марш на Дрину".

Бан Ки Мун изразио је жаљење ако се неко увриједио због извођења "Марша на Дрину" у Генералној скупштини УН, док је предсједавајући тог тијела Вук Јеремић истакао да извртање чињеница за то музичко дјело представља увреду за српски народ.

Друштво исељеника из БиХ у САД као и Удружење Сребреничке мајке у протестном писму Бан Ки Муну су навели да је "концерт био скандалозно понижавање жртава геноцида у БиХ, јер је оркестар свирао озлоглашену и насилничку српску националистичку пјесму `Марш на Дрину`".

Калабић: Удар на темеље вриједности српског народа и историје

Реаговања бошњачке политике и удружења на извођење "Марша на Дрину" у Генералној скупштини УН представљају удар на темељне вриједности српског народа и историје, сматра предсједавајући Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Драго Калабић.

Та удружења, која су вјероватно настала под покровитељством Исламске заједнице и бошњачких политичких партија, свјесна су да на тај начин могу хомогенизовати своје људе и тако продужавати тензије, што је њихов основни циљ, јер и даље сањају своје ратне циљеве, рекао је Калабић Срни.

Према његовим ријечима, прича о пјесми "Марш на Дрину" је позната сваком Србину и то је посљедња одбрана српства, па је беспредметно уопште слушати такву врсту коментара.

"Али, једно је добро и поучно. Свима онима који тврде да Републици Српској и Србима не пријети никаква опасност споља и како само имамо унутрашње проблеме, ово је најбољи демант“, нагласио је Калабић.

Он је рекао да постоје снаге и у окружењу и у БиХ, које Србима не желе добро и које на томе даноноћно раде, да Србе на неки начин понизе и вјероватно, у коначници, политички и на друге начине униште.

"Њихов захтјев и коментар на извођење пјесме `Марша на Дрину` у Генералној скупштини УН је понижавајући и најбољи примјер шта и како мисле и потпуно је јасно шта је циљ те политике. Ваљда ће такви захтјеви утицати на додатно хомогенизацију у српском народу и свијест да морамо још дуго времена да будемо јединствени када је у питању одбрана темељних вриједности српског националног бића", рекао је Калабић.



Оставите одговор