Боцан Харченко: ОХР треба затворити, преурањена теза да је завршен Дејтонски и почео Бриселски период у БиХ

Руски амбасадор у Србији Александар Боцан Харченко рекао је да Русија сматра да је неопходно поштовање Дејтонског споразума и истакао да треба затворити ОХР, јер је високи представник постао само велика препрека за унутрашњи дијалог, помирење и развој БиХ.

уторак, децембар 14, 2021 / 14:40

"Што се тиче високог представника и ОХР-а, он је постао само велика препрека за унутрашњи национални дијалог, помирење и развој БиХ. Он је само велика препрека", рекао је Боцан Харченко на предавању, које је путем зум апликације организовао београдски Институт за међународну политику и привреду.

Боцан Харченко (десно на насловној фотографији) је током предавању о теми "Руско-српско стратешко партнерство и ситуација на Балкану" истакао да је сада најважнији задатак међународне заједнице затварање ОХР-а и високог представника у БиХ.

Када је ријеч о БиХ, Боцан Харченко је рекао да Русија има правни основ да износи своје мишљење о том питању, јер је један од гараната Дејтонског споразума, те додао да је преурањена теза да је период Дејтона завршен и да је почео "бриселски период", који даје могућност за промјену Дејтона.

"Свака промјена Дејтонског споразума могућа је само на основу националног консензуса, сагласности два ентитета и три народа у БиХ", нагласио је руски амбасадор у Београду.

Он је истакао да наметуте одлуке нису биле од помоћи никада, него су само биле извор тензија, као и наметање неких промјена Устава и слично.

"И сада ми тражимо поштовање Дејтона и дејтонских принципа", додао је Боцан Харченко.

Што се тиче политике Србије према Републици Српској и БиХ, Боцан Харченко је истакао да постоје посебна блискост и посебни односи између Србије и Српске, који се развијају активно, али потпуно легално у оквиру Дејтона и споразума о специјалним односима.

Боцан Харченко је подсјетио да је предсједник Србије Александар Вучић више пута понављао да Србија поштује територијалну цјеловитост БиХ, те додао да се у Србији води веома одмјерена правна политика на основу Дејтона и Повеље УН.

Он је указао и на тензије између бошњачког и хрватског народа у ФБиХ, те да више разумијевања постоји између Срба и Хрвата у БиХ, којима је циљ да спријече централизацију земље и наметање и доминацију Бошњака не само у ФБиХ, него и у цијелој БиХ.

Боцан Харченко је навео да конзензус у БиХ за учлањење у НАТО не постоји, јер је Српска одлучно против и, као и Србија, има неутрални војни статус.

"Ми сматрамо да неутрални статус за сада обезбјеђује сигурност на најбољи начин развој привреде и економије", рекао је Боцан Харченко.

Он је навео да је Русија веома забринута због ситуације на Косову и Метохији, нарочито због догађаја на сјеверу Космета, гдје су недавно упали приштински специјалци, као и због одуства напретка у дијалогу Београда и Приштине.

Боцан Харченко је истакао да Русија сматра да међународно присуство на Косову и Метохији мора да постане активније и да ради на основу начела УН и избалансирано, те додао да Русија сматра да је рјешење за Косово могуће само кроз дијалог, који Москва подржава и сматра да други начин рјешавања уопште не постоји.

"Нисмо задовољни стањем у дијалогу, због одсуства напретка што је очигледно.
Тражимо од ЕУ да направи што више притиска на Приштину и тражимо испуњавање потписаних уговора. Београд све испуњава, а Приштина не. Ово се прије свега тиче Заједнице српских општина. То је најважније", рекао је Боцан Харченко.

Он је додао да су апсолутна глупост изјаве Приштине да коначно рјешење треба да буде да Београд призна /самопроглашено/ Косово.

Боцан Харченко је навео да Русија, као стална чланица Савјета безбједности УН, помаже Србији у спречавању легализације сампроглашеног Косова и покушаја Приштине да постане члан међународних организација.

Он је рекао да Русија поздравља одлуку и досљедност Србије да не подржи санкције ЕУ и Запада против Русије, уз уважавање националног циља и интереса Србије, наводећи да предсједник Србије мисли на добробит и интересе свог народа.

"Оне који се залажу за санкције, питао бих о чему размишљају било да је питање енергетике или инфраструктуре. Наше привреде су повезане, али Русија ни у чему не притишће Србију, него се ради о узајамном односу. Ми радимо толико колико жели сама Србија", рекао је Харченко.

Он је додао да је сагласан се мишљењима да Србија и Русија треба да имају још више и још боље међусобне односе, те додао да Русија не жели да спречава интересе ЕУ у региону.

"Веома смо задовољни политичким дијалогом на највишем и на свим нивоима Србије и Русије", рекао је Боцан Харченко, те подсјетио на блиског српског и руског народа кроз историју и у свим областима живота, али и на новију сарадњу на спречавања ревизије историје.

Када је ријеч о економији, руски амбасадор је указао на статус Србије као транзитне земље кроз коју пролази гасовод и руски гас, што је повећало њен ауторитет и економске могућности у Европи.

Он је рекао да у Србији нема никаквих политичких сметњи што се тиче сарадње са Русијом у енергетској сфери, те подсјетио на повољну цијену руског гаса, коју су договорили српски и руски предсједник Алекандар Вучић и Владимир Путин, што је Србији обезбиједило енергетску сигурност.

Боцан Харченко је истакао да Србија и Русија имају поуздан партнерски однос, узуважавање узајамних интереса и узајамно поштовање, те навео да је реалан циљ да трговинска размјена двије земље достигне четири милијарде долара годишње.



Оставите одговор