Битка за Сутјеску: Центар за животну средину поднио тужбу против министарства

Центар за животну средину је прошле седмице поднио тужбе против Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС због одобравања Студија утицаја на животну средину малих хидроелектрана у Националном парку Сутјеска. Укупно пет хидроелектрана је планирано на ријекама Сутјеска и Хрчавка, које су бисери, не само у оквиру Националног парка, него на међународном нивоу. Из […]

уторак, септембар 3, 2013 / 14:56

Центар за животну средину је прошле седмице поднио тужбе против Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС због одобравања Студија утицаја на животну средину малих хидроелектрана у Националном парку Сутјеска.

Укупно пет хидроелектрана је планирано на ријекама Сутјеска и Хрчавка, које су бисери, не само у оквиру Националног парка, него на међународном нивоу.

Из Центра поручују да су тужбу поднијели они, али да је у читав процес укључено неколико десетина домаћих и међународних невладиних еколошких организација и велики број научника из природниих области, који стручним мишљењима дају допринос овој борби.

Наташа Црнковић из Центра за животну средину наглашава: “Битка за Сутјеску се наставља, те по питању хидроелектрана у Националном парку Сутјеска нећемо пристајати на компромисе. Правна борба је неопходна, пошто се показало да се савјети и мишљења нас и релевантних стручњака игноришу. Надлежни нису вољни да у овом случају гледају даље од енергетског искориштавања тог подручја, а ми тврдимо да је оно превише важно и рањиво, да бисмо дозволили градњу хидроелектрана. Стога, суд ће донијети одлуку о томе на чијој страни су аргументи и закони”.

Захтјевамо одбацивање рјешења којима су одобрене Студије утицаја, те понављање процедуре тек када буде донесен Просторни план подручја посебне намјене Националног парка Сутјеска, у коме ће бити јасно дефинисане зоне заштите. Уколико кањони ријека Хрчавка и Сутјеска буду, како невладине организације и стручна јавност предлажу, у првој зони заштите, планови за хидроелектране ће морати бити обустављени.

У тужбама се позивамо на научне податке и процјене какав би утицај изградња и рад ових хидроелектрана имала на флору и фауну кањона ријека Сутјеска и Хрчавка.

Сам процес одобравања ових студија није вођен на транспарентан начин, на шта имамо замјерке, посебно имајући у виду да је надлежно министарство итекако свјесно заинтересованости шире јавности за ову тематику.

Упркос научним подацима о високој стопи ендемизма, изузетној вриједности гео и биодиверзитета кањонских екосистема, тренутној и потенцијалној могућности искориштавања тих кањона у сврхе туризма, надлежни ријеке Сутјеска и Хрчавка и даље виде само као хидропотенцијал за стварање мање од 15 мегавата електричне енергије.



0 КОМЕНТАРА

  1. Негдје по Српској има могућности за мини хидроцентрале, на Сутјесци и Хрчавки нема, нити ће се правити.

    Они који су добили концесије нека не троше џаба паре за припреме, морају бити довољно паметни да иде кампања за изборе, морају бити довољно паметни да никад ни по коју цијену нећемо дати Тјентиште као бисер и понос Српске.

Оставите одговор