Бијељина: Редовно погоршање квалитета ваздуха
Концентрација сумпор диоксида у Бијељини повећана је посљедњих дана, али дневне вриједности износе у просјеку 190 милиграма по метру кубном, што је испод граничних високих вриједности од 240 милиграма по метру кубном, подаци су Техничког института у Бијељини. Концентрација лебдећих честица је у благом порасту и износи око 40 милиграма по метру кубном, што је […]

Концентрација сумпор диоксида у Бијељини повећана је посљедњих дана, али дневне вриједности износе у просјеку 190 милиграма по метру кубном, што је испод граничних високих вриједности од 240 милиграма по метру кубном, подаци су Техничког института у Бијељини.
Концентрација лебдећих честица је у благом порасту и износи око 40 милиграма по метру кубном, што је испод граничних високих вриједности од 100 милиграма по метру кубном.
Концентрација осталих загађујућих материја је незнатно повишена у односу на љетни период и далеко је испод граничних високих вриједности.
До погоршања квалитета ваздуха на подручју Бијељине долази током јесењих и зимских мјесеци због спаљивања великих количина угља који у свом елементарном саставу садржи знатну количину сумпора, тако да приликом сагоријевања долази до појачане емисије сумпор диоксида.
Према подацима Техничког института, за аерозагађење су највећим дијелом одговорне приватне котловнице, али се не може занемарити ни утицај градске топлане и Термоелектране Угљевик.
У Бијељини нема већих индустријских загађивача. Протеклих неколико година аерозагађење је у Бијељини у овом периоду године било приближно истог интензитета.
На подручју града постављен је мониторинг систем за праћење квалитета ваздуха који се састоји од три мјерне станице, једна са савременим аутоматским мониторима и опремом за мјерење основних метеоролошких параметара и двије мјерне полуаутоматске станице за дисконтинуирано одређивање концентрација загађујућих материја.
Загађујуће материје које се прате су сумпордиоксид, азотни оксиди, лебдеће честице, озон, угљенмоноксид, чађ и таложне материје.
За услуге мјерења аерозгађења у Бијељини у буџету за 2013. годину предвиђено је 100.000 КМ, те додатних 20.000 КМ из буџета за 2014. годину.
Квалитет ваздуха у Републици Српској регулисан је Законом о заштити ваздуха и Правилником о граничним вриједностима квалитета ваздуха.