Бијељина: Поскупили месо и кафа, друге намирнице не
У Бијељини се биљежи благи раст цијена меса и кафе, док је уље у току посљедња три мјесеца појефтинило за 6,09 одсто и данас просјечна цијена у односу на крај авуста, када је по литру коштало 2,96 КМ, износи 2,79 КМ. Цијена ове животне намирнице, праћена у 10-ак бијељинских маркета, појединачно се креће од 2,55 […]
У Бијељини се биљежи благи раст цијена меса и кафе, док је уље у току посљедња три мјесеца појефтинило за 6,09 одсто и данас просјечна цијена у односу на крај авуста, када је по литру коштало 2,96 КМ, износи 2,79 КМ.
Цијена ове животне намирнице, праћена у 10-ак бијељинских маркета, појединачно се креће од 2,55 КМ до 3,30 КМ.
Нижа је за 4,19 одсто и цијена шећера "кристал" по килограму – просјечна цијена је 2,15 КМ, а у претходном периоду износила је 2,24 КМ. Појединачна цијена ове намирнице је од 1,80 КМ до 2,50 КМ, зависно од објекта и произвођача, а просјечна се креће у распону од 1,93 КМ до 2,39 КМ.
Цијена млијека за три мјесеца није се мијењала, па литар млијека са 2,8 одсто млијечне масти износи 1,44 КМ у просјеку, а појединачно од 1,20 КМ до 1,74 КМ.
Цијена килограма брашна у просјеку је нижа, те брашно тип 400 сада потрошачи плаћају за 6,02 одсто мање, а тип 500 по килограму мање за 8,77 одсто. Пад цијена по произвођачима је различит и креће се од 2,96 до 14,65 одсто.
Снабдјевеност је примјетно лошија него у претходном периоду. Дошло је, међутим, и до промјене добављача, па се пад цијена, сматрају у "Звону", узима као нереалан и наводе да је био и већи.
Занимљиво је да је цијена хљеба остала иста иако је забиљежен пад цијене брашна. Цијена векне посматрана је код три произвођача – "Житопромета", "Фонтане" и "Бодакска" , а праћена је цијена и за црни, и за бијели и за полубијели хљеб.
Мљевена кафа је по килограму /према анализи на паковању од 100 грама/ расла, и за три мјесеца већа је у просјеку за 1,66 одсто. Просјечна цијена износи 14.73 КМ за килограм, а у претходном периоду била је 14,49 КМ. Појединачне цијене се крећу од 12,50 КМ до 17.00 КМ, а просјечне у распону од 13,48 КМ до 15,50КМ.
Месо, коме цијена као и кафи благо и континуирано расте, за три претходна мјесеца поскупјело је по килограму – свињско за 2,55 одсто, јунеће за 4,76 одсто, телеће за 1,99 одсто, а пилеће за 1,14 одсто. Снабдјевеност је нешто лошија, посебно код пилећег и телећег меса – подаци су Удружења потрошача "Звоно".
Произвођачи и прерађивачи меса кажу да је цијена меса у Семберији нешто нижа него у Бањалуци и све док траје пост – тврде – такве ће и остати. С обзиром на то да је месо у Европи поскупјело због повећане тражње, а што ће сигурно утицати на прерађиваче који увозе месо, може се очекивати и значајнији скок цијене меса након Божићног поста.
Produžiti post i očuvati stabilnost cijena. Evo konkretnog prijedloga kako da nam bude bolje.:)
Саставити овај пост са Великим постом и добијемо највећи пост у историји српског народа, ето тако је од како је чувар зајахао на власт.
Задња деценија је таква код нас! Па шта ће друго него подизати цијене те „умне“ главе које још није открио Нобелов комитет, а ми ето „имамо срећу да их имамо међу собом“! Нама са таквима већег благостања не треба. Они ће поново код нас да направе „праву“ ренесансу, а не тамо неки европски фалсификат те толико драге појаве међу нама!
B-)
Ma cim su privremeno stopirali uvoz „brazilskih glavusa“ poskupilo meso na domacem trzistu. Valja necim nadomjestiti profit.