БиХ: Прошле године 28.000 жираната отплатило туђе кредите
Више од 28 000 жираната у БиХ – око 8 000 из Републике Српске и више до 20 000 из Федерације БиХ отплатило је туђе кредите у прошлој години, у висини од око 28 милиона КМ, изјавио је предсједник Удружења за заштиту жираната у БиХ Јовица Цвјетковић. Он је додао да су сазнања овог удружења […]
Више од 28 000 жираната у БиХ – око 8 000 из Републике Српске и више до 20 000 из Федерације БиХ отплатило је туђе кредите у прошлој години, у висини од око 28 милиона КМ, изјавио је предсједник Удружења за заштиту жираната у БиХ Јовица Цвјетковић.
Он је додао да су сазнања овог удружења да је у БиХ преварено више од 300 000 клијената, што су, како је навео, потврдили и званични извјештаји Агенције за банкарство.
Напоменувши да је, на приједлог Удружења, Централна банка БиХ допунила Одлуку о централном регистру пословних и физичких лица, чиме је одређено да су корисници података из централног регистра, осим ове банке и Агенције за банкарство, од 1. јануара и судови и тужилашто, Цвјетковић је рекао да ће то помоћи у доношењу квалитетнијих одлука у процесима које воде жиранти.
"Након одлуке омогућено је судовима и тужилаштвима да на основу свог захтјева добију све податке о кредитном задужењу правних и физичких лица који се налазе у централном регистру, а сваки жирант који дође на суд може да тражи званични извод из централног регистра клијената кредита при Централној банци БиХ. Судија тада може тачно да утврди да ли је банка знала за претходну задуженост клијента и на тај начин донесе квалитетну одлуку у правцу да се жирант ослободи", рекао је Цвјетковић новинарима.
Он је додао да су банке, приликом одобравања кредита, знале ко и колико је задужен, али да су ћутале због сопствених интереса. Цвјетковић је истакао да је Фонд ПИО/МИО ишао корак даље у заштити својих пензионера, те је доставио свим фондовима обавјештење да неће поступати ни по једној административној забрани која дође као терет на пензију, осим ако није дошло и рјешење за извршење.
"Ми у Српској ћемо исто то тражити од нашег пензионог Фонда, из простог разлога што ниједан пензионер који је био жирант није отишао у било коју испоставу фонда да да сагласност да му се овјери административна забрана. То су радили из микрокредитне организације и из банака, без њиховог знања. Што је најгоре, када дође административна забрана на пензију Фонд ПИО га не обавијести о томе", рекао је Цвјетковић.
Он је напоменуо да сваки пензионер има право да уложи приговор и да се његов приједлог уважи, док из суда не стигне налог за извршење.