БиХ неће уводити санкције Русији, а ни имати неке користи

Док су српски представници присутни у заједничким органима, БиХ неће уводити санкције Руској Федерацији, рекао је Борис Тучић, министар спољне трговине и економских односа БиХ. Како је појаснио, БиХ је привржена развијању трговинских односа са свим земљама, укључујући Русију, земље ЦЕФТА, и ЕУ, у којој је у току прилагођавање строгим правилима за робу биљног и […]

петак, август 8, 2014 / 09:04

Док су српски представници присутни у заједничким органима, БиХ неће уводити санкције Руској Федерацији, рекао је Борис Тучић, министар спољне трговине и економских односа БиХ.

Како је појаснио, БиХ је привржена развијању трговинских односа са свим земљама, укључујући Русију, земље ЦЕФТА, и ЕУ, у којој је у току прилагођавање строгим правилима за робу биљног и животињског поријекла из БиХ.

Рекао је да је приоритет Босне и Херцеговине у енергетици обезбјеђење додатних руских инвестиција у енергетски сектор у вези са „Јужним током“, односно његовим краком кроз РС.

„Сад се воде разговори како би дошло до закључења тих споразума. У наредних мјесец дана ћемо дефинисати одговарајуће модалитете како би и БиХ закључила тај споразум“, рекао је он.

Рекао је да БиХ неће моћи искористити евентуалну празнину у увозу воћа и других прехрамбених производа у Русију због санкција које су САД и ЕУ увеле према тој земљи због мијешања у украјински сукоб зато што немамо закључен споразум о слободној трговини.

„Те санкције евентуално може искористити Србија зато што има закључен споразум са Руском Федерацијом о слободној трговини. Њима се отвара шири простор него нама за пласирање њихових производа, под условом да их имају и под условом да им се исплати у смислу транзита, хладњача и слично“, рекао је он.

Оцијенио је да су мале шансе да БиХ закључи сличан споразум са Русијом због неизмирених дуговања БиХ према Русији, махом за неплаћени гас и предратна дуговања.

„Колико сам ја упознат, док се та питања не ријеше нема великог простора за закључење споразума, тако да нас ово надмудривање у вези с Украјином у суштини превише не дотиче“, навео је он.

Међутим, како је рекао, чак и ако би тај споразум био потписан, БиХ има веома мале количине роба, а због поплава ионако мршави приходи додатно су опали.

„Кад је ријеч о производњи воћа и поврћа, оно што БиХ произведе за два мјесеца не би било довољно ни за потребе саме Москве за два дана. Ми смо веома мали у том погледу, а транспорт и чување те робе су неисплативи“, рекао је он.

Кад се ради о роби животињског поријекла, оцијенио је да ни ту нема велике шансе дијелом због ригорозних процедура, а дијелом због проблема транспорта.



Оставите одговор