БиХ: Емиграције нису престале

БиХ је друга земља у Европи по броју емиграната са 38,9 одсто популације, истакла је помоћник министра за људска права и избјеглице Рузмира Тихић-Кадрић на регионалној конференцији "Повезивање миграција с развојем земаља поријекла на западном Балкану". Кадрићева је на скупу одржаном 13. и 14. октобра у Сарајеву рекла да емигранти из БиХ спадају међу најобразованије […]

понедељак, октобар 17, 2011 / 14:46

БиХ је друга земља у Европи по броју емиграната са 38,9 одсто популације, истакла је помоћник министра за људска права и избјеглице Рузмира Тихић-Кадрић на регионалној конференцији "Повезивање миграција с развојем земаља поријекла на западном Балкану".

Кадрићева је на скупу одржаном 13. и 14. октобра у Сарајеву рекла да емигранти из БиХ спадају међу најобразованије и нагласила да је већина њих БиХ напустила у рату, али да је миграција настављена и након сукоба.

Министар за људска права и избјеглице БиХ Сафет Халиловић рекао је да тренутно постоји између седам и осам милиона емиграната који воде поријекло са западног Балкана, што чини четвртину укупне популације, те да људи из дијаспоре у своје земље годишње пошаљу око 10 милијарди долара, што је 10 одсто бруто друштвеног производа региона.

Халиловић сматра да је конференција почетак разговора о великој размјери емиграната и могућности кориштења њихових људских, финансијских и социјалних ресурса које дијаспора може донијети на западном Балкану.

Шеф Одјељења операција правосуђа, унутрашњих послова и реформе јавне управе Делегације ЕУ у БиХ Марија Ферер Хокли рекла је да је ЕУ последњих година почела да повезује миграције са развојем, те је 2005. године усвојила Глобални приступ миграцијама, који се односи на дијалог и кооперацију са земљама поријекла, транзита и пријема миграната, редукцију негативног утицаја одлива стручњака, као и трансфер пензионих права, те социјалне аспекте миграције.

Конференцију је организовало Министарство за људска права и избјеглице БиХ уз помоћ Инструмента за техничку помоћ и размјену информација Генералне дирекције за проширење при Европској комисији.

Учесници конференције сагласили су се да дијаспора има велики потенцијал у доприносу развоја земаља регије и истакли да је потребно стандардизовати политике миграција и усвојити систематски приступ, јер ће "смањење емиграције из регије зависити од одговарајућег економског развоја".



Оставите одговор