БиХ: Дефицит се утростручио

Инфлација у БиХ је порасла и у мају је износила 4,2 одсто, док је дефицит у првом кварталу ове године утростручен у односу на исти период 2010. и износи 6,7 одсто бруто друштвеног производа, наводи се у извјештају Европске комисије о стању економије у југоисточној Европи. Индустријски раст у БиХ у првих пет мјесеци ове […]

уторак, август 2, 2011 / 09:33

Инфлација у БиХ је порасла и у мају је износила 4,2 одсто, док је дефицит у првом кварталу ове године утростручен у односу на исти период 2010. и износи 6,7 одсто бруто друштвеног производа, наводи се у извјештају Европске комисије о стању економије у југоисточној Европи.

Индустријски раст у БиХ у првих пет мјесеци ове године износио је 7,2 одсто, а у априлу и мају 3,2, односно 2,3 одсто, преносе "Независне новине".

Незапосленост, која је у 2010. години званично износила 42,7 одсто и половином прошле године досегла максимум, од ове године је у благом паду, а у априлу је пала за 0,8 одсто.

Спољна трговина наставља опоравак и враћа се у стање прије кризе у првом кварталу, са растом извоза од 24,5 одсто и снажним растом увоза за 23 одсто, чиме је јаз повећан за 20 одсто – наводи се у извјештају Европске комисије.

Камате на краткорочне кредите предузетницима су пале са 7,7 одсто у фебруару на 7,5 одсто у мају, а камате на стамбене кредите су са 10,2 одсто у фебруару пале на десет одсто у мају.

Истовремено су пале камате на депозите у домаћој валути за корпоративни сектор са 3,5 одсто у јануару на само два одсто у мају, док су камате на штедњу грађана пале за 0,1 одсто и у мају су износиле 2,9 одсто. Раст кредитних пласмана износи 5,4 одсто у мају у односу на 3,9 одсто у фебруару.

Алекса Милојевић, директор Економског института из Бијељине, рекао је да највише забрињава тренд велике инфлације, те упозорио да званични податак о инфлацији није реалан јер не обухвата нереални однос конвертибилне марке ка евру.

"Курс од двије марке за евро одавно није реалан и то ће се кад-тад вратити као бумеранг, било кад БиХ уђе у ЕУ или када на други начин дође до природног регулисања вриједности курса", рекао је Милојевић.

Он сматра да ће отворено тржиште довести БиХ до пропасти, јер њена роба није конкурентна роби из региона и ЕУ./



Оставите одговор