Би-би-си: Еплови радници у Кини су ицрпљени, на пазама куњају на столици

Тајна истрага екипе Би-Би-Сијеве "Панораме" открила је да радници у фабрикама "Еплових" снабдевача у Кини и даље раде у нехуманим и тешким условима, често радећи и 16-часовне смене. Први човек америчког технолошког џина каже да је дубоко увређен оптужбама британске телевизије. Документарац Еплова прекршена обећања (Apple’s Broken Promises), емитован на Би-Би-Сију, показао је да се […]

петак, децембар 19, 2014 / 16:16

Тајна истрага екипе Би-Би-Сијеве "Панораме" открила је да радници у фабрикама "Еплових" снабдевача у Кини и даље раде у нехуманим и тешким условима, често радећи и 16-часовне смене. Први човек америчког технолошког џина каже да је дубоко увређен оптужбама британске телевизије.

Документарац Еплова прекршена обећања (Apple’s Broken Promises), емитован на Би-Би-Сију, показао је да се од радника који раде у „Пегатроновим“ фабрикама уобичајено тражи да раде изузетно дугачке и напорне смене, са врло мало нерадних дана, а забележени су и случајеви запошљавања малолетника, као и лоши санитарни услови.

Један од прикривених убачених радника који је сарађивао са екипом британске телевизије натеран је да ради 18 дана без слободног дана, док је други често радио 16-часовне смене. Један репортер открио је да је 12 радника делило исту свлачионицу.

У другом делу извештаја, тим је путовао у индонежански рудник где су и деца запошљавана и радила у изузетно опасним условима. Репортери тврде да се калај добијен илегалним ископавањем користи у производњи „Еплових“ производа.

Убрзо након емитованог документарца огласио се Тим Кук, први човек „Епла“.

„Дубоко смо увређени што се у документарцу наводи на закључак да је ‘Епл’ прекршио обећање дато радницима у свом ланцу производње и да је преварио муштерије на било који начин“, наводи се у саопштењу.

„Извештај екипе Панораме имплицира да ‘Епл’ не ради ништа на поправљању радних услова. Могу да вам кажем да то уопште није тачно“, објашњава један од извршних директора компаније Џеф Вилијамс.

Би-Би-Сијев извештај и видео-материјал показао је и да су радници од умора почели да спавају након дванаесточасовних смена на производној линији „ајфона 6“.

Вилијамс истиче да је „Епл“ успео да исконтролише недељно радно време за више од милион радника који учествују у целом ланцу производње њихових производа. Успели су да своје добављаче натерају да испоштују 60-часовну радну недељу у 93 одсто случајева.

„Још морамо да радимо на томе. И хоћемо! Ми директно запошљавамо око 1.400 производних радника у Кини, који су талентовани инжењери и менаџери, од којих захтевамо да пријављују све случајеве безбедносних ризика, злостављања или кршења радничких правила“, навео је Вилијамс.

Према његовим речима, ниједна друга компанија се не труди као „Епл“ да осигура праведне и безбедне радне услове и да открије и истражи проблеме и исправи их.

Што се тиче илегалних рудника на индонежанском острву Бангка у којима се запошљавају и деца, Вилијамс истиче да је „Епл“ још раније јавно саопштио да калај из Индонезије се користи у производњи њихових уређаја, као и да део испорука те руде сигурно долази из илегалних рудника.

„Десетине хиљада рудара запослени су у рудницима који преко великог броја посредника продају руду топионицама, које снабдевају произвођаче компоненти за наше, али и производе других компанија. Проблем је што власти Индонезије не обраћају пажњу на то, а корупција је широко распорстрањена у целом ланцу снабдевања“, каже Вилијамс.

Како је истакао, „Епл" је неколико пута слао своје тимове у исте руднике које је Би-Би-Сијева екипа посетила. Наши људи су били згрожени условима и одавно су указали на тај проблем.

„’Епл’ има две могућности. Да од свих својих снабдевача компоненти захтева да набављају калај из других извора и заобиђу индонежанске руднике. То би уједно био и најлакши и најјефтинији начин, јер бисмо били ослобођени одговорности. Друга могућност је да останемо са њима у послу и да покушамо да утичемо на друге компаније које од њих купују да заједно променимо стање“, закључује се у „Епловом“ саопштењу.



Оставите одговор