Беванда: Банкарски сектор најуређенији у БиХ

Предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда изјавио је да је банкарски сектор најуређенији и најорганизованији у БиХ. Отварајући међународну конференцију под називом "Живјети у сусједству еврозоне", Беванда је рекао да финансијски сектор сваке државе предвођен банкама, представља основну жилу куцавицу просперитета и развоја, те да је тако и у БиХ. "Вишегодишњи напори у допунама легислатива, […]

четвртак, новембар 22, 2012 / 14:00

Предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда изјавио је да је банкарски сектор најуређенији и најорганизованији у БиХ.

Отварајући међународну конференцију под називом "Живјети у сусједству еврозоне", Беванда је рекао да финансијски сектор сваке државе предвођен банкама, представља основну жилу куцавицу просперитета и развоја, те да је тако и у БиХ.

"Вишегодишњи напори у допунама легислатива, правилно вођена монетарна политика Централне банке БиХ, контроле пословања банака, правовремени надзор агенција и ревизија, правовремена риск-процјеном, побољшање наплате проблематичких кредита, допринијели су стабилном банкарском тржишту каквим се данас мали број држава може похвалити", истакао је Беванда.

Беванда је поновио да је један од главних задатака БиХ, уз стабилне финансије, сређену социјалну политику и владавину права, интеграције у ЕУ.

Са привредног аспекта, каже Беванда, БиХ континуирано гради мрежу економских партнера. Он је рекао да односи са ЕУ представљају приоритет и да БиХ улазак Хрватске у ЕУ мора да искористи с циљем властитог јачања и повећавања конкурентности и развоја привреде.

"Раније искуство намеће потребу да се озбиљно анализирају посљедице економског ослањања на ЕУ и еврозону. У том смислу, потребно је извући важне закључке на који начин водити домаће економске политике, како би се максимално искористили потенцијали које нуде такве блиске економске везе с ЕУ, а истовремено извршити прилагођавање, како би се минимизирало прелијевање негативних шокова", истакао је Беванда.

Он наводи да Савјет министара БиХ подржава настојања финансијског тржишта за што квалитетнијим и уређеним пословањем.

С циљем транспарентног и дугорочног вођења БиХ, каже Беванда, усвојен је глобални финансијски оквир за раздобље 2012-2015, буџет за 2013. годину, аранжман са ММФ-ом, док се активно преговара о кредитним линијама путем комерцијалних банака са представницима, ЕБРД-а, ЕИБ-а, Свјетске банке и других.

Гувернер Централне банке БиХ Кемал Козарић рекао је да се данашњим скупом жели отворити дискусија о реформамам које ће морати провести све земље које чекају чланство у ЕУ, првенствено централне банке, како би се убрзао пут ка ЕУ.

Он је истакао да је Централна банка БиХ завршила један пројекат са Европском централном банком, који је оцијењен са "пет А", као најбољи у региону, додавши да су политике и смјернице Централне банке БиХ доста прилагођене ЕУ, али има још доста да се уради на том путу.

На данашњој конференцији биће разговарано о изазовима финансијског интегрисања у ЕУ и еврозону, процесу прилагођавања и прихватања евра, а тема панела гувернера биће изазови сарадње централних банака с фискалним властима.

Конференцији присуствују гувернери централних банака БиХ, Турске, Македоније, Албаније, Србије и Црне Горе, те бројна угледна имена из академске заједнице из БиХ и свијета.

Током конференције, коју је организовала Централна банка у сарадњи са колеџом Свети Антоније Универзитета у Оксфорду, биће уприличена и додјела награда за најбоље студентске истраживачке радове из домена монетарне политике и централног банкарства, које додјељује Банка поводом 15 година рада.



Оставите одговор