Батону 200. утрка и 11. побједа

Послије два одустајања, Џенсон Батон, славио на Хунгарорингу. Трагичар Хамилтон. Фетел ипак други испред Алонса. Шампион свијета из 2009. године Џенсон Батон забиљежио је другу побједу у сезони Формуле 1. Британац је сјајном и стрпљивом вожњом у Будимпешти за Велику награду Мађарске стигао до побједничког постоља. Возач Мекларена је побједом на Хунгарорингу прекинуо непријатан низ […]

недеља, јул 31, 2011 / 20:33

Послије два одустајања, Џенсон Батон, славио на Хунгарорингу. Трагичар Хамилтон. Фетел ипак други испред Алонса.

Шампион свијета из 2009. године Џенсон Батон забиљежио је другу побједу у сезони Формуле 1. Британац је сјајном и стрпљивом вожњом у Будимпешти за Велику награду Мађарске стигао до побједничког постоља.

Возач Мекларена је побједом на Хунгарорингу прекинуо непријатан низ од два узастопна одустајања – у Њемачкој и Британији. Батон је вребао из другог плана, а шансу је дочекао када се његов клупски колега Луис Хамилтон, усљед кише, окренуо на стази. Њих двојица су се смјењивали у вођству неколико кругова, док Хамилтон није ријешио да стави пнеуматике за кишу, а врло брзо и да врати за суву стазу.

Драгоцено вријеме било је изгубљено.

Са пол позиције у Мађарској кренуо је актуелни шампион свијета и водећи у генералном пласману Себастијан Фетел. Млади Њемац је имао пуно проблема, али је на крају освојио одлично друго мјесто. Није се добро снашао на влажној стази, па је већ у петом кругу препустио лидерско место Хамилтону.

Насртаји возача Мекларена брзо су се исплатили, а када је дошао на чело колоне, његова вожња постала је још агресивнија. Из круга у круг имао је све већу предност у односу на ривале. Међутим, онда је уследио већ поменути пех, тако да је побједник прошле трке за Велику награду Њемачке завршио као четврти са чак шест одлазака у бокс (три више од Батона и Фетела и два од Алонса).

Други возач Ред Була Марк Вебер био је пети.

Фернандо Алонсо на крају је завршио као трећи, док је његов колега из Ферарија Филипе Маса заузео шесто место.

Мало је недостајало да у 25. кругу дође до великог инцидента у боксу Лотуса. Реноов болид Ника Хајдфелда се запалио, а пожар је почео да се шири, међутим, Њемац је успјео да напусти возило и да прође неповређен.

Циљ у Мађарској, поред Хајдфелда, нису угледали Шумахер (26 кругова на стази), Ковалаинен (55) и Трули (17).

Фетел је увећао предност и после Мађарске имо 234 бода. На другом мјесту налази се Вебер са 149, Хамилтон има 146, Алонсо 145 поена, док је Батон са 25 освојених поена на последњој трци остао на шестом месту са укупно 134 бода.

Наредна трка вози се у Белгији 28. августа. До краја шампионата остало је још осам трка.