Башићева тражи да јој се суди у Америци

Азра Башић, оптужена за ратне злочине над заробљеним српским цивилима током рата у БиХ, изјавила је пред федералним судом у Лексингтону, америчкој држави Кентаки, да јој треба бити дозвољено да остане у САД умјесто да се суочи са судом у Европи. Амерички званичници желе да изруче 52-годишњу Башићеву у БиХ како би се тамо суочила […]

субота, јул 9, 2011 / 11:48

Азра Башић, оптужена за ратне злочине над заробљеним српским цивилима током рата у БиХ, изјавила је пред федералним судом у Лексингтону, америчкој држави Кентаки, да јој треба бити дозвољено да остане у САД умјесто да се суочи са судом у Европи.

Амерички званичници желе да изруче 52-годишњу Башићеву у БиХ како би се тамо суочила са оптужбама, док њен адвокат Патрик Неш тврди да одређена међународна питања стоје на путу њеног изручења, укључујући недостатак споразума између БиХ и САД, јавља АП.

Судија Роберт Вир рекао је да ће одлуку о овом питању донијети касније. Рочиште на коме ће се расправљати о изручењу Башићеве заказано је за 22. август.

Башићева је оптужена за мучење и убиства заробљених Срба у три логора у близини већински српског насеља Чардак у Дервенти, од априла до јуна 1992. године, док је била командант у хрватској јединици.

Оптужница је терети за паљење затвореника, чупање ноктију, откидање ушију и урезивање крстова и слова "с" у месо затвореника.

Интерпол је лоцирао Башићеву у Кентакију 2004. године, а суд у БиХ издао међународну потјерницу у октобру 2006. године.

САД је од БиХ добио званичан захтјев за изручење Башићеве у фебруару 2007. године, а на амерички захтјев тужилаштво БиХ је доставило прошле године додатну документацију о почињеним злочинима.

Башићева је рођена као Азра Алешевић, 22. јуна 1959. године у Ријеци и удала се за Неџада Башића у марту 1994. у БиХ, наведено је у судској документацији која садржи 2.000 страна. Она има хрватско и америчко држављанство.

Једно вријеме је са супругом живјела у Рочестеру, у америчкој савезној држави Њујорку, затим је 2006. године живјела у подручју Лексингтона, у Стентону, у коме је више пута мијењала адресе.



Оставите одговор