Антонини: Папа ће у Србију, ако га позове СПЦ

Поглавар римокатоличке цркве папа Бенедикт Шеснаести неће посјетити Србију без позива Српске православне цркве /СПЦ/, као већинске цркве у тој држави, рекао је представник Ватикана у Србији,апостолски нунције надбискуп Орландо Антонини. "Разумно је очекивати да када папа одлази у посјету држави гдје већина нису католички вјерници, да до ње дође под најбољим условима. Осим позива […]

петак, јул 1, 2011 / 10:00

Поглавар римокатоличке цркве папа Бенедикт Шеснаести неће посјетити Србију без позива Српске православне цркве /СПЦ/, као већинске цркве у тој држави, рекао је представник Ватикана у Србији,апостолски нунције надбискуп Орландо Антонини.

"Разумно је очекивати да када папа одлази у посјету држави гдје већина нису католички вјерници, да до ње дође под најбољим условима. Осим позива владе и католичке хијерархије, пожељно је да постоји сагласност већинске цркве или највеће религије, тако да посјета донесе очекиване обостране плодове", рекао је Антонини за "Политику".

Он је додао да је уобичајено да позив буде упућен барем годину дана прије посјете, да би било могуће обавити одговарајуће припреме.

На питање да ли би папа могао посјетити Србију без позива већинске цркве, Антонини је одговорио да је то могуће у теорији, али не и у пракси, јер "елементарно правило учтивости спречава да се тако нешто деси".

Коментаришући ставове да би добар корак који би приближио Римокатоличку и Српску православну цркву био када би папа посетио Јасеновац, он је рекао да се с тим у вези ствари већ помјерају, те напоменуо да су многи католички бискупи и свештеници посјетили Јасеновац и одржавали молитве за жртве, укључујући и српске.

Он је истакао потребу да се настави са непристрасним проучавањем историјских чињеница те подсјетио да је папа раније затражио опроштај за гријехе католика у различитим ситуацијама.

"Не видим зашто би то било тешко урадити и у овом случају, али је неопходно утврдити и појаснити кривицу за оно за шта се тражи опроштај", навео је он.

Коментаришући ставове које је током недавне посјете Хрватској папа изнио о Другом свјетском рату и улози Алојзија Степинца, он је рекао да је папа, с једне стране, јасно осудио усташки режим као нељудски, а са друге стране поновио став Католичке цркве да је пресуда надбискупу Алојзију Степинцу, кога је осудио суд југословенских комуниста 1946. године, лажна и неправедна, идеолошки уобличена.



Оставите одговор