Англополтронизам као стандард: Примјер Владе Милошевића
У Бањој Луци ће вечерас бити отворена манифестација "Дани Владе С. Милошевића". Примјетићете да, без икаквог разлога, постоји превод имена манифестације на енглески језик.

Ово, а обзиром да у остатку програма нема ни једне енглеске ријечи, указује на класичан примјер англополтронизма, какав са великим жаром његују све установе културе у Српској. Са нагласком на оне које плаћа држава Српска, јер других готово да и нема.
Енглеског у програму нема, јер за њим нема никакве потребе. Ово је манифестација српског народа у српској земљи, али творци овог плаката, имају неодољиву потребу да нешто мало кевну на енглеском. На тај начин, осјећају битнијим и изнад народа чији језик и (посебно) његово примитивно писмо, морају због законских обавеза користити. А није да желе.
Напросто, не би ни приредба, ни они сами себи, били важни и битни, да нема још и сасвим непотребних енглеских ријечи. А зачудо не кинеских, португалских или можда руских; што јасно указује на самообзнањену идентификацију у културнополитичком погледу, односно какву културу развијају од српског народа плаћени културни радници, на челу са Министарством просвјете и културе РС.
Све супротно ономе што, наводно, заступа високо руководство странке (прије свега странка), а онда и државе Српске.

У остатку дајемо сервисне информације из саопштења:
Манифестација ће бити отворена у 20.00 часова у Банском двору концертом оркестра бањалучке Академије умјетности, а догађају ће присуствовати министар просвјете и кулутре Жељка Стојичић.
Ову манифестацију, која се одржава 26. пут у знак сјећања на чувеног композитора, етномузиколога и педагога, организује Академија умјетности Универзитета у Бањалуци у сарадњи са Музиколошким друштвом Републике Српске и имаће богат програм.
У оквиру овогодишњег програма планирано да се ученици средњих музичких школа из Бањалуке, Приједора и Прњавора боље упознају са ликом и дјелом Владе С. Милошевића кроз нови сегмент пројекта под називом "Музичким стазама Владе С. Милошевића кроз Бањалуку".
Биће одржан и научни скуп "Владо С. Милошевић – традиција као инспирација 2025" који ће окупити велики број еминентних учесника из Српске, Америке, Италије и замаља региона.
Планирани су и концерти камерног ансамбла "Анима" из Ниша, као и бивших и садашњих студената бањалучке Академије умјетности.
Улаз на све догађаје у оквиру манифестације је бесплатан.
Програми ће бити изведени у Културном центру "Бански двор", Академији умјетности и Студентском културном центру Универзитета у Бањалуци.
Манифестација "Дани Владе С. Милошевића" одржава се у Бањалуци од 1999. године.
Установљена је поводом обиљежавања годишњице рођења академика Милошевића, етномузиколога, композитора и музичког педагога, једног од највећих имена умјетничке музике Републике Српске и БиХ.
Владо Милошевић рођен је 10. априла 1901. године у Бањалуци у трговачкој породици.
Од другог разреда основне школе учи виолину, а касније и виолу. Студирао је музику, агрономију, историју и географију у Прагу, Бечу, Загребу и Београду, те стекао звања наставника историје и музике за средње школе.
Од 1946. до 1953. године на челу Музичке школе у Бањалуци поставља темеље музичког образовања у овоме граду развијајући љубав према музици код ученика.
Владо Милошевић био је један од најпродуктивнијих композитора на Балкану, а кроз 50 година умјетничко-стваралачког рада оставио је жанровски изузетно разноврсан и обиман опус од 500 композиција, укључујући хорска дјела, соло пјесме, дјела за соло инструменте, камерне саставе и окрестре, вокално-инструментална и музичко-сценска дјела.
Написао је руковет "Пјесме са Змијања", а послије Другог свјетског рата компоновао више камерних и оркестарских дјела, дајући као круну свом стваралаштву, у формалном смислу, оперу "Јазавац пред судом".
За изузетне доприносе у свим областима свог рада, Владо Милошевић је добио више државних награда.
Умро је 6. фебруара 1990. године у Бањалуци.