Андреа Вуковић: Босански комплекс

Министар безбједности БиХ Драган Мектић један је од најпрогресивнијих министара безбједности у Европи, чак и у цијелом, како он то разумије, "цивилизованом” свијету. У времену највећих безбједносних изазова од постанка свијета, у околностима у којима БиХ у свјетске извјештаје доспијева најчешће као земља терористичких пријетњи, и у ситуацији кад ни седам мјесеци касније нема информацију […]

Четвртак, новембар 19, 2015 / 09:29

Министар безбједности БиХ Драган Мектић један је од најпрогресивнијих министара безбједности у Европи, чак и у цијелом, како он то разумије, "цивилизованом” свијету.

У времену највећих безбједносних изазова од постанка свијета, у околностима у којима БиХ у свјетске извјештаје доспијева најчешће као земља терористичких пријетњи, и у ситуацији кад ни седам мјесеци касније нема информацију о позадини напада на полицијску станицу у Зворнику, само њему може да падне на ум да се Французима понуди да помогне у “расвјетљавању” терористичких напада у Паризу. БиХ преостаје само да се моли свим боговима да су Французи, остатак тог цивилизованог свијета, а посебно “нецивилизовани” свијет, такву поруку декодирали као као чисто декларативну, улизивачки или, уз пуно поштовање мектићеве демократске матрице – наивно људску.

Институције Босне и Херцеговине немају базу података које је све БиХ подијелила боравине визе за вријеме рата у БиХ. Ниједан министар и ниједан службеник у Минитарству иностраних послова БиХ не може под заклетвом да гарантује да почасни пасош БиХ није издат Бин Ладену. Онај дио безбједносних агенција који би хтио да се јуначи машући мршавим налозима за узнемиравање вехабијске заједнице, нос не смије да гура тамо гдје би нешто могао да нањуши. Можда оперативци у БиХ савршено добро разумију борбу против тероризма и скривено “од очију јавности” (како и треба), што би рекао један високи бн. функционер, доприносе глобалном миру, али ови што се сликају, ако већ морају да испусте неки глас када зину, боље да се држе експертских анализа о утицају потреба за већим грудима на потенцијал објективности јавног медија.

Министар Мектић, који и за бх. прилике има вансеријску потребу да се свако вече јави ближњима с дневника, до краја мандата може и треба да направи још само једну ствар како би обезбиједио грађане НиХ – да више не проговори. Или бар да не проговори о извозу тероризма и радикализма “који нема никакве везе са демократским и цивилизацијским вриједностима и религијским убјеђењима”, јер очигледно нема појма да је рекао да Исламска држава можда у основи нема везе са исламом.

Босна пати од тешког облика двопоних комплекса – ниже и више вриједности. Промишљање о безбједности тако карактерише пренадувана теорија о БиХ као врло значајном фактору у настанску тероризма, припреми терористичких активности и управљању процесима терора и, с друге стране, апсолутно неозбиљно и наивно разумијење забиљежених терористичких напада у БиХ. Па ипак, ратни стратези Исламске државе не сједе боси у прашњавом бункеру у Горњој Маочи испед мапе европских престоница с прстом на челу. То, с друге стране не значи да сваки педаљ БиХ није мета сљедбеника званичне пропаганде Исламске државе, напаљених појединаца сакривених у забаченим селима или најпрометнијим улицама у БиХ. Министар безбједности би зато требало да размисли како његове наглас изговорене дубокоумне опсервације међународних односа, оцјене и процјене међународних безбједносних ризика разумије неки безнадни случај у потрази за смислом живота, или смрти – каквих у БиХ није мало.

Слабашни али паметни остају истински несврстани док год им то околности дозвољавају. Они ћуте и кад дјелује да се цијели свијет бори против заједничког непријатеља. Ћуте јер не знају ко је непријатељ, ни ко се против њега заправо бори. Ћуте, макар док их нико ништа не пита. Паметни лидери земљица у времену потреса међународног пореткалове у мутном и чекају проглашење побједника.

Тероризма би било и да је “свијет послушао Титов савјет” из Приједора након минхенског масакра 1792. Да Тито није слушао “савјете” сврстаног свијета, било би и Југославије. Срећа што није. Али мора се признати, Тито је знао понешто више о међународним односима од данашњих лидера. Откуд ли му само то.



0 КОМЕНТАРА

  1. Nema dana kada se ne desi neki sigurnosni propust. Sinoć neka eksplozija u Salakovcu. Naprdivaju političari jeste terorizam nije terorizam a niko se ne bavi pitanjem odakle general jedne vojske sam sa vozačem u automobilu samo 2,3 dana nakon napada vehabija na vojsku BiH. Da ne povjeruješ dok čitaš vijesti i da se zamisli čovjek da li nas neko zeza. Još veća bruka i blamiranje bezbjedjaka je današnja konferencija za novinare gdje se zamjenik ministra pita i okreće glavu da mu neko kaže da li general treba da ima zaštitu ili ne i koliko, citiram, „on zna“ samo ministar bezbjednosti ima zaštitu tijelima. Cirkus jedan opšti zvani „BH (ne)bezbijednost“.

  2. Ne znam zašto jednog ministra bezbjednosti nazvati, indirektno, fašistom. Čovjek zarađuje svoj hljeb i za svoju porodicu tako kako ga zarađuje, bitno je da je legitimno i voljom naroda koji je ukazao povjerenje njegovoj partiji. Ako se ne radi onako kako bi trebalo i ako su nam mnoge stvari nejasne nije u redu da ga nazivamo fašistom i zar nije dovoljno da civilizovano i kulturno bez uvreda polemišemo o temi.
    Ponekad se pitam šta to ljudi imaju u sebi ¿?¿

  3. Ko je ministra nazvao, direktno, ili indirektno fašistom?

    Mislio sam na onoga kojegga su dovezli fašisti na svojim tenkovima i na njegove papke.

    Možda sam bio dvosmislen, izvinjavam se zbog toga, u ovoga ministra , zapravo, polažem nade, upravo zbog toga što nije iz reda korisnoidiotskih stranaka…

    Brate, ponekad zaluta uvreda prema onima koji vrijedjaju narod , koji su ga doveli na rub biološkog opstanka.

  4. u bih imamo najmanje 3.500-5000 selafija,vehabija i mudzahedina,koji su bili,dosli,ostali i indoktrinisali nase muslimane.

    jedina sreca u nesreci je sto su ovi vjerski fanatici,,vidljivi iz aviona,,jer imaju duge brade,kapice i kratke pantalone.

    u sarajevu ih ima na nekoliko isturenih mjesta,a jedno od njih je careva dzamija ispod bistrika,pored miljacke i 20 metara od same kasarne osbih i 100 metara od ministrstva odbrane bih.
    dakle,svakom laiku je sve jasno i vidljivo,osim nasim ministarstvima bezbjednosti i ministarstvu odbrane… od poplava.

    u drugim gradovima svi znaju gdje su locirani vehabije,u zenici u strogom centru,u maoci,u bocinji itd,itd.
    obzirom da su oni organizovani u teroristicke grupe,sa svom materijalnom i vjerskom logistikom arapskih zemalja,i trenutno su samo ,,spavaci,,koji cekaju komandu za napad,

    i pitam nasem ministra mmmeeeektica,sta se ceka:

    -zasto se ne donese zakon po hitnom postupku,o antiteroristickom djelovanju u bih.

    imamo opravdane razloge za to ,jer su svi nasi mudzahedini ucestvovali u svim svjetskim teroristickim napadima po svijetu,a da ne pominjemo napad na bugojno,napad na fis u vitezu,napad na americku ambasadu u sarajevu,napad na zvornik,napad na rajlovac itd,itd.

    -zasto se ne napravi prihvatni centar-logor za sve dokazane i osumnjicene teroriste u bih,jer ima more tragova o obuci,podjeli oruzja,stranog novca i exploziva,svim tim dokazanim clanovima udruzenog zlocinackog poduhvata usmjerenog na rusenje ustavnog uredjenja i poretka bih.
    ili se mozda boje da ce teroristima ugroziti gradjanska prava

    -zasto se ne privede na saslusanje makar 1000,ako ne i svih 5000 potencijalnih terorista u bih,u centar kao sto je baza gvantamanao ili nesto slicno. to su radili nato snage u bih u svim vojnim bazama,uglavnom za srbe. i drzali ih bespravno po 6 mjeseci za izmisljenu podrsku radovanu.

    -ili ministar ne smije da se mijesa u svoj posao,nego se bavi glupsotima tipa ,koja voditeljica rtrs ima napumpane silikonske usne (i tu je pogrijesio,jer ta voditeljica ima prirodne usne,bez silikona)da li treba crvena soba u rtrs,kao u kuplerajima,ko sve prca u portorozu…..

    -ili ceka da mu uskoro explodira autobomba kod skenderije,ili kod vjescite vatre,ili kod covjekbomba na marindvoru ili kod predsjednistva,ili kod starog mosta u mostaru,ili na pijaci u tuzli.

    postovani ministre,placeni ste da mislite unaprijed i stitite bezbjednosta gradjana i drzave,a ne da dajete lijeve izjave o nebitnim zenama i silikonima.

  5. Potpisao bih prethodni komentar da je on adresiran na sve ministre koje plaćamo, a koji apsolutno ništa nisu uradili za bolji i sigurniji život ljudi u Srpskoj.
    Pošto je on adresiran na samo jednog ministra, za čijeg mandata nisu rodjeni nabrojani problemi, nego ih je naslijedio, kako okvalifikovati komentar nego kao prorežimski , nikako dobronamjeran.

    Koliko smo miliona isplatili ministarstvu , naprimjer policije za 8 godina pa nikada ne otkriše ko je ubio Vukelića, šta bi sa teroristom Boletom iz Borika , opasnim teroristom koji je unio exploziv u Borik u kojoj je bio cijeli vrh režima RS, politički vrh Srbije, i SPC…

  6. Naravno da je uradio. To je malo neozbiljna izjava reći da sam rekao da niko ništa nije uradio. Sada da li je cilj toga rada dobar ili loš , opet je diskutabilno, zapravo, zavisi šta se htjelo postići radom.
    Za nekoga je dobar posao napraviti kuću, za drugoga je dobro tu kuću opljačkati , srušiti je , odnijeti ciglu, crijep (oklošariti je ), skinuti stolariju….,

    Ako je dobro što su sve fabrike, uništene, izrezane u staro gvoždje, radnike poslatii kući, onda je to dobar posao.

    Za jedne je dobro od praznog napraviti puno, za druge obratno. Eh, ovi koji su od punog napravili prazno, bili su neuporedivo uspješniji dok ovih prvih skoro da nije ni bilo.

    Pozitivno je kada krava daje dosta mlijeka, ali negativno je kada gazda proda kravu, stavi pare u džep a, ukućani ostanu gladni .
    Eh, za gazdu je ta negativnost pozitivna, a za ukućane kobna. …

    Šta je pozitivno, a šta negativno, pitanje je sad.

    Bobar banka , nekome napunila džepove milionima, nekoga zavila u crno….

    Poplava , većini zlo, manjini koja je pare namijenjene za odbranu od poplava usmjerila u svoje džepove…

    itd, itd, itd…..

  7. Kažete da je malo neozbiljno reći za vas da mnogo puta potencirate priču da u ovoj državi niko nikad ništa nije radio niti uradio, a samo pasus ispod dajete uslovnu konstataciju gdje se može izvesti zaključak da ne radi ni jedna firma u RS-u.
    Možda ste se vi opet pogrešno izrazili, ali da vam se to često. Izlazim iz dalje rasprave na ovu temu, jer se jednostavno neslažemo, tačnije u suprotnim smo uglovima rasuđivanja. Vi kažete ne valja i ne radi ništa, ja kažem radi po nešto i po nešto valja u ovoj državi ali je daleko od dobrog, zar to nisu dijametralno suprotni stavovi.

  8. To nešto je Njihovo, i to nešto je udavilo druge. Primjer: Mućak u Prijedoru. Samo on i ničiji kamion, bager, ničija mašina više ne, mašine drugih hrđaju.

    Reci mi firmu koja je uspješna , a da nije u okrilju vladajućeg zmijarnika.

    Izlaziti iz rasprave što se ne slažemo, šta je to?
    Ni u porodici nije dobro jednoumlje , jer je ispod njega strah, diktatura, udvorništvo…

    Diskusija onih koji su u istom uglu rasudjivanja manje je korisna, ako i jeste, nego ona iz suprotnih uglova , jer samo komunikacijom možemo da uvidimo gdje smo griješili, bezgrešnih nema.

    Zabarikadirati se u stranačke, nacionalne, ili bilo kakve rovove nanosi štetu i onima na barikadama , i onima izmedju njih, i oko njih.

    Moje stajalište je – skoro sve je trulo u našoj Danskoj. I ono malo što nije u opasnosti je pošto trulež ne stoji sve dok ne zahvati cijelo tijelo.

  9. Ne izlazim iz rasprave zato što bježim ili ne daj bože ne prihvatam tuđa mišljenja. Mogu ja 100 puta ponoviti da nije sve trulo i da ima pozitivnih primjera kad na to dobijam 100 demantija da je sve trulo i da nema ni jedan pozitivan primjer. Što se mene tiče klasično gubljenje i vremena i energije. Skroz mi je glupo sad ovdje reklamirati mala i srednja privatna preduzeća koja posluju bez premca mahom iz prehrambene, tekstilne i prerađivačke industrije. Sretno vam sa vašim suprotnim mišljenjima, ja ih neću demantovati niti odobravati jer ubjeđivati sebe (na sebe mislim) u nešto što nije tačno mi može samo naškoditi zdravlju. Komentarisaću kao i do sada realno s poštovanjem tuđeg mišljenja.

  10. „….SKORO sve je trulo….“

    Budžetina svim nivoima praz prazni, prezaduženost, nema penzija bez kredita, privreda propala,obrazovanje , sudstvo, turizam, trgovina, banke, zdravstvo, ….., ekonomsko izbjeglištvo u porastu, bježži se u trku….stotine privatnih trgovina ugušeno….
    Da , pilane rade punom parom, pilandžije milioneri zahvaljujući šumokradicama…
    Ima preduzeća koja uspješno rade, ali koja su u vllasništvu, ili suvlasništvu sa onima iz zmajevog gnijezda, ili daju postotak, nekad i polovinu , naprimjer, kod nas izvjesnom Marku Polu… Nemam pojma koji je to tip….

    Brate, jedan prijedorski bizMismen, nažalost , pokojni je, imao trgovine, skladišta gradj materijala ne znam im se broj, čak i koledž,i ko zna s čim se nije bavio. Radnici neprijavljeni, plate mizerne, ali njegov vozač je redovno nosio bukvalno pune torbe putne para u BL. Živa istina. Šta misliš kome su torbe nošene?

Оставите одговор