Аналитичари: Наметање Шмита за високог представника води само погоршању односа у БиХ

Професор Уставног права Радомир Лукић рекао је да наметање високог представника није перспективно рјешење за БиХ и да Кристијану Шмиту не предвиђа успјех било које врсте осим у "отежавању ситуације у БиХ".

петак, јул 2, 2021 / 10:04

Лукић је оцијенио да је став САД по овом питању лицемјеран.

"Правни релативизам који у том погледу нуде САД, по којем уопште нема правом предвиђеног начина именовања високог представника, па га можемо именовати од времена до времена, час овако, час онако, сасвим је лицемјеран", рекао је Лукић за "Политику".

Он је истакао да све то показује да је Савјет за спровођење мира /ПИК/самозвани, неинституционализовани орган, који је узурпирао суверену власт три конститутивна народа и саме БиХ и који само ствара нове невоље.

Лукић је указао да правно гледајући Шмит није именован, те да му предвиђа мучне дане у којима ће "грчевито тражити сараднике и подржаваоце из Републике Српске".

"Само му они још недостају да склопи привид уредности свог именовања. Но, наилазиће на отпоре, јер ово нису ни касне деведесете године прошлог вијека, а ни прво десетљеће овог вијека", рекао је Лукић.

Професор међународних односа на Факултету политичких наука у Бањалуци Жељко Будимир нагласио је да је све што се односи на институцију високог представника – од оставке Валентина Инцка, о којој се недавно говорило у УН, па до начина на који је Шмит изабран у ПИК-у нелегално и нелегитимно.

"Расправа у Савјету безбједности УН била је изузетно значајна јер питање избора високог представника није ни било на дневном реду, па се о томе није ни гласало. Избор новог супервизора није ни могао да буде на дневном реду, јер то Велика Британија и САД не би дозволиле, па су из Сарајева пожурили да то спинују тврдњама како Русија тобоже није била довољно на страни Српске, али се одлучивање о избору високог представника није десило", истакао је Будимир.

Према његовим ријечима, са новим високим представником који се намеће БиХ треба да се поступа онако како је Бањалука и "започела причу".

"Издржати притиске који слиједе и истрајати на томе да се докаже да он нема легитимитет и тако спријечити све одлуке које би он евентуално донио, а извјесно је да ће Шмит покушати да наметне оно што његов претходник није успио", рекао је Будимир.

Он је навео да је Српска такав механизам отпора већ развила са ранијим високим представницима, те је да постављање црвених линија, без обзира на то ко је са друге стране, нешто што Српска треба да уради.

Професор на Факултету политичких наука Универзитета у Бањалуци Милош Шолаја поручио је да ће високи представник дефакто постојати у БиХ, те да реално не постоји моћ да се то прекине.



Оставите одговор