Американци се изиграли, Србија купила жељезару за долар
Влада Србије откупила је Жељежару Смедерево од америчке компаније Ју-Ес стил за један долар, рекао је вечерас премијер Мирко Цветковић. Цветковић је на конференцији за новинаре рекао да Ју-ес стил напушта Србију и да је разлог томе економска криза. „Немамо намеру да у дугом року будемо власници Железаре, већ ћемо тражити стратешког партнера”, рекао је […]
Влада Србије откупила је Жељежару Смедерево од америчке компаније Ју-Ес стил за један долар, рекао је вечерас премијер Мирко Цветковић.
Цветковић је на конференцији за новинаре рекао да Ју-ес стил напушта Србију и да је разлог томе економска криза.
„Немамо намеру да у дугом року будемо власници Железаре, већ ћемо тражити стратешког партнера”, рекао је Цветковић.
Он је рекао да је Влада откупом Железаре добила комплетна основна средства за рад и нето обртна средства у вредности од 100 милиона евра.
„Железара нема никаква задужења и кредите према банкама”, рекао је Цветковић.
Упитан шта ће бити са радницима и да ли ће бити смањења плата, Цветковић је рекао да „за сада нема планова да се мења статус радника” и да се они неће „наћи на улици”, али није могао да каже ништа у вези са платама.
Цветковић је рекао да је Влада у последње три године одржавала редовне контакте са компанијом Ју-ес стил која им се пожалила на тешкоће у пословању због светксе економске кризе.
„Ју-ес стил је због тога одлучио да оде из Србије, а Влада је решила да откупи Железару јер ће много лакше пронаћи стратешког партнера ако Железара ради”, рекао је Цветковић.
Он је истакао да је Железара Смередево један од највећих извозника у Србији.
Од две високе пећи у смедеревској железари једна је стављена у режим такозваног тихог хода, а од 9. јануара запослени у фабрици раде четири дана седмично, док за пети дан добијају 60 одсто плате.
Ју-ес стил Србија запошљава око 5.500 радника, има учешће од пет одсто у укупној српској производњи, а око 14 одсто у извозу.
Локална власт у Смедереву је крајем прошле године, да би помогла Ју-ес Стилу смањила таксу за коришћење обале Дунава у пословне сврхе, као и еколошку таксу.
Bivsa vlast SFRJ je izgradila ovu topionicu kreditom od 650 miliona dolara, da bi ista bila prodata Amerima za samo 24 miliona koliko kosta samo zemljiste na kojem je izgradjena. Ako su nakon svega ovo nazad dobili od Amera za samo jedan dolar to je za svaku pohvalu. Prosto ne mogu da vjerujem da se kod nas ovakvo nesto moze dogoditi.
Још у 2012. години ће ову жељезару да преузме Анђа Мерклеова.
Жељезару ће преузети један од највећих свјетских тровача Митал, а онда ће Смедереву закукати мајка као Зеници.
Preuzece je kakva NVO sa racunom na Kajmanskim ostrvima pa ce svima zakukati majka.B-)
Neki predvidješe sličan scenirio nedugo nakon posjete Merkelove, s tim da Sartidu još ostaje na u nekoj kombinaciji pripadne švabama.
Vidjećemo da li je to istina…
Срећа Смедерева што је предизборни период па ЈОШ УВИЈЕК, али само за сада неће на улицу.
Ако Американци, уз све уступке и избјегавање свих обавеза, нису могли ништа… тешко да ће држава, у вријеме смањене потражње за челиком, пронаћи стратешког партнера.
Крај за Смедерево, крај за Жељезнице ( мислим да сам негдје прочитала да чак 40% робе превозе за Жељезару)…
Бранко Драгаш о жељезари http://www.dverisrpske.com/sr-CS/za-dveri-pisu/autori/branko-dragas/branko-dragas-us-steel.php