Амерички голман: Поремећај му помогао да боље брани
Фудбалери САД-а заслужни су за једну од најљепших прича Свјетског првенства, иако су из домовине испраћени уз доста скептичних коментара, проласком групе и сјајним окршајем против Белгије у осмини финала заслужили су симпатије нације, али и остатка свијета. Од бројних њихових јунака један се ипак истиче, а то је Тим Хауард, голман који је против […]
Фудбалери САД-а заслужни су за једну од најљепших прича Свјетског првенства, иако су из домовине испраћени уз доста скептичних коментара, проласком групе и сјајним окршајем против Белгије у осмини финала заслужили су симпатије нације, али и остатка свијета.
Од бројних њихових јунака један се ипак истиче, а то је Тим Хауард, голман који је против Белгије уписао 16 одбрана и тако поставио нови рекорд свјетских првенстава у том сегменту.
Амерички Си-Ен-Ен донио је причу о голману Евертона, износећи изненађујуће чињенице о Хауарду, међу којима се једна ипак истиче. Хауард, наиме, има Туретов синдром, односно више моторичких и један или више гласовних тикова. Ријеч је о врло сложеном неуропсихичком поремећају, већином генетски изазваном.
Међутим, управо му је тај поремећај, према властитом, свједочењу, донио неке предности у професионалном фудбалу. "Тек сам са 18 или 19 година схватио да у појединим покретима реагујем брже од других људи и да ти рефлекси имају везе с мојим поремећајем, али тада сам већ био млади репрезентативац", поручио је.
"Тикови су интензивнији како се ближи почетак утакмице, али када се закуха испред мог носа, мишићи ме почну слушати. У каријери ми је много лопти испало из руку, али ниједна због тика. Када се игра далеко од мог гола, допуштам мишићима да реагују по својој вољи", додао је о свом поремећају.
"Мој највећи успјех је што себи нисам допустио да ме Туретов синдром ограничи, него сам наставио градити фудбалску каријеру. Мислим да сам позитиван примјер, особа која доказује да је Турет стање која вам, успркос свему, омогућује да испуните снове и да се не мора доживљавати као болест", његова је порука свима.
Он је и изразито побожан, а и још је један од спорташа који има бројне тетоваже на свом тијелу. Такође, учествовао је у једној од кампања ПЕТА-е за забрану ношења животињског крзна.
Хауард се једном и уписао у стријелце, било је то 4. јануара 2012. године, ударцем из свог казненог простора изненадио је колегу с гола Болтона. Рекао је да није тада у потпуности уживао, из колегијалности према посрамљеном голману: "Никад не желите да се то догоди, није то лијепо, више је срамотно."
Каријеру у Премијершипу започео је у Манчестер јунајтеду, из којег је након четири године отишао на Гоудисон Парк, а постао је и звијезда друштвених мрежа након меча против Белгије. Честе су биле његове успоредбе с Исусом.
Част му је исказана и надимком "Амерички министар обране", а чак су и на страници Википедије под тим појмом једно вријеме стајали његово име и слика.