Абу Хамза у притвору у складу с Конвенцијом
Агент БиХ пред Европским судом за људска права у Стразбуру Моника Мијић изјавила је да Имад ал Хусеин, познатији као Абу Хамза, није слободан јер је његов тренутни притвор у складу са Конвенцијом о људским правима. Мијићева је казала да га БиХ, међутим, не може протjерати у Сирију, али има право да га евентуално протjера […]
Агент БиХ пред Европским судом за људска права у Стразбуру Моника Мијић изјавила је да Имад ал Хусеин, познатији као Абу Хамза, није слободан јер је његов тренутни притвор у складу са Конвенцијом о људским правима.
Мијићева је казала да га БиХ, међутим, не може протjерати у Сирију, али има право да га евентуално протjера у неку трећу земљу.
Сарајевски медији пренијели су данас да је Европски суд за људска права у Стразбуру донио одлуку којом је Абу Хамза ослобађа Имиграциног центра у Лукавици. То је сарајевским медијима потврдила његова кћер Нуџејма Софтић.
Мијићева је нагласила да је Суд за људска права установио да је дошло до повреде права на слободу од 6. октобра 2008. до 31. јануара 2011. године.
Конвенција, наиме, не дозвољава да неко буде лишен слободе само на основу чињенице да представља претњу јавној безбједности, као и без доказа да је против тог лица покренут поступак протеривања.
„Овај период током којег је апликант био притворен само на основу чињенице да представља пријетњу националној безбједности је супротно конвенцији”, појаснила је Мијићева.
Она је нагласила да је Абу Хамза био притворен у цјелости у складу са домаћим законодавством, и да је противно Конвенцији био притворен и у периоду док није покренут поступак протеривања.
„Када је 2011. године покренут процес протјеривања, па до данас, његово право на слободу није повријеђено. Све док је у току поступак против Абу Хамзе, његов притвор је законит и у складу са Конвенцијом”, навела је Мијићева.
„Што се тиче дијела жалбе апликанта да ће у случају протјеривања у Сирију бити подвргнут нечовјечном поступању и мучењу, Суд је заузео став да је жалба основана и наложио БиХ да га не протјерује у ту земљу”, рекла је Мијићева.
Она је, међутим, додала да то не значи да апликант не може бити евентуално протјеран у неку трећу земљу”.
Европски суд за људска права је, како је навела, донио пресуду и у предмету "Ал Хамдани против БиХ", у којој је утврђена повреда права на имовину у периоду у којем је апликант био смјештен у Имиграциони центар, а није био покренут поступак протјеривања.
„Од момента када је против Ал Хамданија покренут поступак протјеривања, његово притварање је у складу са законом и конвенцијом и нема повреде права на слободу. У вези са његовом жалбом која је односи на протјеривање у Ирак, Суд је заузео став да не постоје основане сумње да ће у тој земљи бити изложен мучењу или нечовјечном поступању”, рекла је Мијићева.
Она је нагласила да неће бити никаквих препрека да БиХ протјера Ал Хамданија у Ирак када пресуда постане коначна.
Абу Хамза, држављанин Сирије с пребивалиштем у Сарајеву, ухапшен је 5. октобра 2008. због процјене да представља опасност по националну безбједност