3-Д се не препоручује дјеци, а није здраво ни за одрасле
Филмови и компјутерске игре у тродимензионалном (3Д) формату не препоручују се дјеци од шест до 13 година, док се осталима савјетује "умјерено" коришћење те технологије, саопштила је у четвртак француска агенција за савјете о здрављу. Током протекле деценије, знатно се развила технологија 3Д формата, најприје у биоскопима, потом на телевизији, компјутеру, играма и на мобилним […]

Филмови и компјутерске игре у тродимензионалном (3Д) формату не препоручују се дјеци од шест до 13 година, док се осталима савјетује "умјерено" коришћење те технологије, саопштила је у четвртак француска агенција за савјете о здрављу.
Током протекле деценије, знатно се развила технологија 3Д формата, најприје у биоскопима, потом на телевизији, компјутеру, играма и на мобилним телефонима, пишу медији.
Француска агенција навела је да та технологија више погађа вид дјеце него одраслих, јер се у узрасту од шесте до 13. године "визуелни систем активно развија" те је осјетљивији.
Током гледања 3Д филма, око се више замара јер, по природи ствара дводимензионалну слику.
"Дуго излагање 3Д слици може довести до сувоће ока, удвостручавања слике, главобоље, бола у врату, могућег губитка концентрације, а у неким случајевима и до вртоглавице", упозорила је агенција.
Агенција савјетује да се корисници приликом гледања такве слике придржавају упутства произвођача, да се не приближавају много екрану и да наставе да носе корективна сочива и наочаре.
Додаје се да не треба користити ни специјалне наочаре попут Гугл наочара, јер оне такође могу да штете виду.
Све је пропало од кад су увели филм у боји